Менелай. Міфологія Давньої Греції

Менелай. Міфологія Давньої Греції

Менелай (за грецькою міфологією) — цар Спарти, син Атрея і Аеропи, чоловік Єлени, молодший брат Агамемнона. Брати вигнані Тієстом втекли з Мікен до Спарти, до Тіндарею, на донці якого, Єлені, одружився Менелай і успадковував престол тестя (Аполлодор). Безтурботне життя Менелая з Єленою продовжувалося біля десяти років. Їх донці Герміоні було дев’ять років, коли до Спарти з’явився троянський царевич Паріс. Менелай у цей час знаходився на Криті, щоб взяти участь у похоронах свого діда по матері Катрея. Дізнавшись про викрадання дружини і скарбів Парісом, Менелай з Одіссеєм відправилися до Трої (Іліон) і вимагали видачі викраденої дружини, але безуспішно. Повернувшись додому, Менелай, за допомогою Агамемнона, зібрав дружніх царів на Іліонський похід, причому сам спорядив шістдесят кораблів, набравши воїнів в Лакедемоні, Аміклах та інших землях Еллади. Крім того, після викрадання дружини Парісом, Менелай зібрав усіх її колишніх женихів, пов’язаних обітницею взаємної допомоги, і почав підготовку разом із братом Агамемноном до Троянської війни. По відношенню до Агамемнона він вважав себе підлеглим і у всьому визнавав його верховну владу.
Біля стін Трої, Менелай маючи у своєму розпорядженні допомогу Гери і Афіни, виявив себе блискучим воїном і розумним радником. Коли Паріс оголосив виклик на єдиноборство, Менелай з радістю погодився і так запекло кинувся на противника, що останній злякався і став втікати. Гектор усоромив Паріса, і єдиноборство відбулося: Менелай схопив Паріса за шолом і направив його до ахейських дружин, але Афродіта врятувала свого улюбленця (Гомер, «Іліада»). Менелай почав вимагати видачі Єлени і відвезених з нею скарбів, але Пандар, що виступив із лав троянців, поранив Менелая і тим самим усунув можливість перемир’я. Пізніше Менелай викликався на єдиноборство з Гектором, але на прохання друзів залишив цей небезпечний план. Так само Антілох утримав його від змагання з Енеєм. Коли вбили Патрокла, Менелай був серед тих, що захищали тіло вбитого Героя (Аполлодор). Коли збудували дерев’яного коня, Менелай разом з іншими грецькими воїнами, потрапив до міста.
Менелай відразу ж відправився до будинку Деїфоба, де мешкала Єлена. Там він разом із Одіссеєм вступив у криваву сутичку і хто з них вбив Деїфоба залишається невідомим. Менелай мав намір стратити дружину за зраду, проте її божа краса ослабила його рішучість. Він не вбив іі і повів до кораблів, повністю пробачивши. Перед поверненням Менелай, відмовився зробити жертвоприношення Богині Афіні, бо вважав, що вона занадто допомагала Трої. Це викликало незадоволення Агамемнона і брати розлучилися у сварці. Менелай потрапив у бурю, наслану Афіною. Шторм прибив його п’ять кораблів до узбережжя Єгипту, віднісши останню частину флоту до Криту. Під час восьмирічних поневірянь Менелай потрапляє на Кіпр, до Фінікії і Єгипту, де отримав великі скарби (Гомер, «Одіссея»).
Мандруючи на Сході, Менелай затримався на деякий час на острові Фарос і терпів позбавлення, доки за порадою Ейдофеї, її батько, Протей, не допоміг йому відплисти на батьківщину. Останній етап повернення Менелая до Спарти після вісімнадцятирічної відсутності, згідно епічної традиції, був без ускладнень. Попереджений Протеєм про вбивство Егісфом Агамемнона, Менелай квапиться помститися. Але його випереджає син Агамемнона Орест, що убив Егісфа і Клітеместру. Менелай встигає лише до їх погребіння (Гомер, «Одіссея»). Повернувшись до Спарти, Менелай і Єлена мешкали в Лакедемоні у мирі, згоді і достатку до того самого дня, коли вони — пліч-о-пліч — відправились на Острови Блаженних в Елізіум. За іншою версією вони опинились в Тавріді, де Іфігенія принесла їх обох в жертву Артеміді. Могилу Менелая показували у Ферапні, де було його святилище і відбувалися на його честь ігри (Павсаній). У історичний час дівочий хор виконував біля місця поховання Менелая і Єлени обрядовий епіталамій, на кшталт засвідченого в одній з іділій поета Феокрита (ІІІ століття до нашої ери).

Менелай. Міфологія Давньої Греції

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Кабіри — древні божества. Деякі історики схильні вважати Кабірів демонічними істотами малоазійського походження, заступниками родючості, підземного вогню і мореплавання. Культ Кабірів носив характер містерій, що вимагали особливого присвячення.

КампаНімфа і охоронець темної безодні Тартар з тілом жінки і п’ятдесятьма зміями замість голови або з бичачим тілом і зміїними хвостами. Кампа вартувала в Тартар Гекатонхейрів і Циклопів.

Кентаври — дикі істоти, напівлюди-напівконі, мешканці гір і лісової гущавини. Вони народжені від Іксіона, сина Ареса, і хмари, що прийняла по волі Зевса подобу Гери. Жили вони у Фессалії, харчувалися м’ясом, п’янствували і славилися буйною вдачею.


ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ?

Богиня краси, щасливої любові і шлюбу, що перевершує усіх богинь красою і витонченістю (за грецькою міфологією) — дізнатися

Богиня садів, краси і любові, покровителька нащадків Енея і усіх римлян (за римською міфологією) — дізнатися.

Бог Сонця. Знаходиться над усіма, високо в піднебессі, то бачить усі діяння людей і Богів (за грецькою міфологією) — дізнатися