Меламп. Міфологія Давньої Греції

Меламп. Міфологія Давньої Греції

Меламп (за грецькою міфологією) — великий віщун, син Аміфаона і Ідомінеї, брат Біанта, чоловік Лісіппи. За Діодором його матір звали Аглая, за Гомером — Меламп був батьком Антіфата і Мантія, за Аполлодором — батьком Абанта. У післягомерівській традиції Меламп вважався засновником культу Діоніса і фалічної ходи, перенесених їм з Єгипту до Еллади (Геродот). Він першим почав лікувати хвороби за допомогою трав і очищення (Аполлодор). Є засновником жрецького роду Меламподів. Здобуття Мелампом пророчого дару пов’язують із наступним міфом: одного дня у присутності Мелампа була вбита змія, що вкусила раба. На зростаючому поблизу дубі Меламп виявив у гнізді її виводок. Він поховав змію з належним благочестям, а її дитинчат вигодував. Молоді змії віддячили своєму рятівникові тим, що вилизали його вуха, коли той спав. Прокинувшись, Меламп виявив, що розуміє мову тварин (Аполлодор). Крім того, Аполлон, якого він зустрів на березі ріки Алфей, навчив Мелампа ворожити по нутрощах жертовних тварин.
Біант, до якого Меламп був дуже прив’язаний, закохався в Перо — донька пілосського царя Нелея. Проте Нелей обіцяв віддати доньку тому, хто доставить йому биків царя Філака. Меламп зробив це замість свого брата. За Аполлодором, Меламп вилікував Претід, доньок царя Прета. Вони розсердили Діоніса своєю відмовою брати участь у діонісіях, а може вони образили Геру чи то своєю велелюбністю, чи то крадіжкою золота із статуї Богині. Сестри втратили розум і відправились бродити по горах. Вели вони себе дивним чином і нападали на мандрівників. Дізнавшись про це, Меламп прийшов в Тиринф і запропонував свої послуги в обмін за третину царства. Прет визнав ціну високою, і Меламп пішов. Через деякий час божевілля поширилось, і інші жінки стали вбивати своїх дітей. Тоді цар прийняв умови Мелампа. Цього разу Меламп підвищив ціну і зажадав ще одну третину царства для свого брата Біанта. Прету погодився. Меламп за допомогою Біанта пригнав натовп жінок в Сікіон, де безумство їх залишило. Не знайшовши серед цього натовпу доньок Прета, Меламп і Біант відправились на пошуки і знайшли їх в печері на високому річковому березі. До Лісіппи і Іфіанасси повернувся розум, і вони очистились, а Іфіноя не витримала дороги і померла (Геродот; Страбон). Отримавши від Прета, як і було обіцяно, дві третини царства, Меламп одружився на Лісіппі і у нього був син Антіфат, а Біант, чия дружина Перо тільки що померла, одружився на Іфіанассі.

Меламп. Міфологія Давньої Греції

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Агдістіс — жахлива двостатева істота. Фрігійський міф розповідає, що одного дня сім’я сплячого Зевса витекло на землю, запліднило її і народилася страшна нелюдська істота Агдістіс. Його руйнівна сила не влаштовувала богів.

Амазонки — жінки-воячки, що ведуть свій рід від бога війни Ареса і Наяди Гармонії. У битвах з амазонками брали участь Беллерофонт, Геракл і Тесей. Під час Троянської війни амазонки билися на стороні Трої.

Бореади — крилаті сини Бога північного вітру Борея і Оріфії, доньки афінського царя Ерехфея. Подібно до батька, Бореади втілювали вітри, їх дії були швидкі і стрімкі. Учасники Походу аргонавтів. Під час походу вони звільнили Фінея — мужа Клеопатри від гарпій, що терзали його.


ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ?

Грації — римські Богині краси і витонченості. У грецькій міфології їм відповідають … дізнатися

Аврора — римська Богиня ранішньої зорі. У грецькій міфології їй відповідає… дізнатися

Фурії — римські Богині помсти. У грецькій міфології їм відповідають… дізнатися