Марсій. Міфологія Давньої Греції

Марсій. Міфологія Давньої Греції

Марсій (за грецькою міфологією) — син річкового Бога Еагра, Сатир або сильний, родом із Фрігії. Давнє божество круга Кібели, витіснене Аполлоном. Одного дня Афіна зробила флейту і вирішила зіграти на ній на бенкеті Богів. Вона ніяк не могла зрозуміти, чому Гера і Афродіта сміються, тоді як іншим Богам її музика подобається. Наодинці вона відправилась у фрігійський ліс, сіла над струмком і стала грати, спостерігаючи за своїм віддзеркаленням у воді. Їй відразу стало зрозуміло, як вона смішно виглядає — напружилася, і потворно роздула щоки. За міфом, Марсій підібрав флейту, кинуту Афіною (Павсаній). У грі на флейті Марсій досяг надзвичайної майстерності і, загордившись, викликав на змагання самого Аполлона. Розгніваний цим Аполлон викликав Марсія на змагання, переможець якого міг покарати переможеного на свій розсуд.
Зухвале суперництво скінчилось тим, що Музи, як посередниці в спорі, вирішили його на користь гри Бога на кіфарі. Аполлон не лише переміг Марсія, музика якого відрізнялась фрігійським екстатично-несамовитим характером (флейта з бубною і тріскачками супроводжує оргії Кібели і Діоніса), але і обдер з нещасного шкіру. За переказами, шкіра Марсія, зідрана з нього Богом, висить у Фрігії, в Келенах, у витоків річки Меандр (Геродот; Ксенофонт). При звуках флейти шкіра починає ворушитися, але нерухома при звуках пісень на честь Аполлона (Еліан, Варварська історія). Марсій, як Сатир лісової гущавини в Келені, був оплаканий Німфами, Силенами і лісовими родичами. Його кров перетворилась на струмок (Овідій) і флейта була віднесена цим потоком у річку Меандр, викинута з води в Сікіонії і принесена в дар Аполлону (Павсаній). У міфі про змагання Аполлона і Марсія відбився початковий етап боротьби божеств-антагоністів Аполлона і Діоніса.

Марсій. Міфологія Давньої Греції

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Марс — в римській міфології бог війни, прадавнє божество Риму, яке входило в тріаду богів, що спочатку очолювали римський пантеон, — Юпітер, Марс і Квірін.

Меркурій — в римській міфології Бог торгівлі, прибутку і збагачення, заступник мандрівників, син Майї.

Мінерва — в римській міфології Богиня мудрості, мистецтва, війни і міст, покровителька ремісників.


ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ?

Богині, що втілювали радісне, добре і вічно молодий початок (за грецькою міфологією) — дізнатися

Богиня рослинності, квітів (за грецькою міфологією) — дізнатися

В римській міфології Всемогутній Бог піднебіння, цар Богів, верховне божество, повелитель грому і блискавокдізнатися