Марафон. Міфологія Давньої Греції

Марафон. Міфологія Давньої Греції

Марафон (за грецькою міфологією) — син Епопея, царя Сікіона. Із-за розбіжностей з батьком Марафон пішов до Аттики і приблизно в тридцяти кілометрах від Афін заснував місто Марафон (Павсаній). Успадкувавши Сікіон після смерті Епопея, Марафон розділив це царство між своїми синами Сікіоном і Коринфом. Деякі говорять, що ім’я місту Марафон дав не він, а Мараф. У грецьких відданнях Мараф був ватажком загону аркадців, допомагаючих Діоскурам повернути викрадену Єлену. За Плутархом, підкорюючись оракулові, Мараф добровільно приніс себе в жертву і цим забезпечив перемогу Діоскурам. Деякі автори стверджують, що він був братом Академа.

Марафон (у давнину)— селище в Аттиці, неподалік на північний схід від Афін, на рівнині, біля підніжжя Пентеліка. Прославлений перемогою афінян і платейців над персидськими військами, 12 вересня 490 року до нашої ери. Битва відбувалась на Марафонській рівнині, що має вигляд півмісяця, кінцями впирається у Марафонську бухту, а із зовнішнього боку облямованою рядом висот. Начальниками персів в цьому поході були Датіс і Артаферн. Керував походом колишній афінський тиран Гиппій, що жадав помститися афінянам і повернути собі владу. Після руйнування Еретрії на Евбеї перси, з флотом, увійшли до Марафонської бухти, аби рушити звідти до Афін. У числі афінських воєначальників були Мільтіад, Аристід і Стесилай. Головне керування належало полемарху Каллімаху. Окрім 9—10 тисяч афінян, у битві брало участь платейське ополчення чисельністю 1000 чоловік. Чисельність ворогів не визначається Геродотом. Пізніші історики обчислюють сили персів від 100 тисяч і більше. Перси розташувалися на відкритій рівнині, з боку бухти. Афіняни вистроїлися в одній із бічних долин, що примикають до Марафонської рівнини, з боку Пентеліка. З боків їх прикривали висоти Арголіки і Котроні. Каллімах командував правим крилом, у центрі знаходився Мільтіад, а зліва були платейці. Центр ворожої армії складали природні перси і саки, краща частина персидського війська.
Напали першими афіняни, швидким маршем ринувшись на ворога. На обох флангах ворог був відбитий афінянами і платейцями. Але в центрі перевага була на стороні персів і саків. Звитяжні фланги еллінів, що обернулися проти них, остаточно вирішили перемогу над варварами. Персів, що бігли до свого флоту, елліни переслідували до самого берега і винищували нещадно. Багатий видобуток дістався переможцям. Перси, що втекли на кораблях, розраховували, обігнувши Суній, застигнути Афіни зненацька, беззахисними. Але Мільтіад випередив персів. Коли кораблі персів з’явились у фалерській гавані, афіняни їх вже очікували. Так скінчився перший похід персів на Елладу. Афінянам перемога коштувала 192 особи, серед яких були полемарх Каллімах і брат трагіка Есхіла, Кинегир. Втрати персів Геродот обчислює в 6400 чоловік. Це була перша перемога еллінів над персидською державою. Найближчими наслідками перемоги було зміцнення афінської демократії і готовність еллінів поміряються силами з азійськими варварами і в майбутньому. Без Марафону навряд чи був би можливий Саламін. У південній частині рівнини, у восьмистах метрах від моря, підноситься і до теперішнього часу горб Соро, загальна могила занепалих в битві афінян, всі імена яких були накреслені на десяти надгробних плитах, по числу десяти аттичних колін. Неподалік звідти видно дві менші могили: ймовірно, одна — платейців, інша — рабів, що билися при Марафоні. На північ від великого горба знаходяться мармурові руїни гробниці Мільтіада.

Марафон. Міфологія Давньої Греції

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Медея — чарівниця, донька колхідського царя Еата і Океаніди Ідії, онучка Геліоса. Медеї приписували здібності оживляти мертвих і літати по повітрю на колісниці з крилатими кіньми або драконами.

Мелеагр — Герой Етолії, син Калідонського царя Ойнея і Алфеї, чоловік Клеопатри. Учасник Походу аргонавтів. Найбільшу славу Мелеагру принесла участь в Калідонському полюванні.

Мемнон — цар Ефіопії, союзник Трої в Троянській війні. Син богині зорі Еос і брата Пріама Тифона. Після загибелі Гектора Мемнон в зброї, що зробив Гефест, прийшов на допомогу Пріаму і воїнам Трої.


ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ?

В грецькій міфотворчості Богиня пам’ятідізнатися

Богині долі, природної необхідності, вічних і непорушних світових законів (за грецькою міфологією) — дізнатися

Божество лихослів’я, буркотливості, кепкування і осуду (за грецькою міфологією) — дізнатися