Лай. Міфологія Давньої Греції

Лай. Міфологія Давньої Греції

Лай (за грецькою міфологією) — фіванський цар, син Лабдака, чоловік Іокасти і батько Едіпа. Лаю виповнився лише рік, коли помер його батько. Регентом при малолітньому царі став його родич Лік і фактично він захопив владу у Фівах. Через багато років Амфіон і Зеф, сини Антіопи, вбили Ліка і зайняли трон Фів. Лаю довелося втекти з рідного міста, але йому дав притулок цар Пізи Пелоп. Навчивши юного сина Пелопа Хрісіппа мистецтву візничого, Лай закохався у нього. Недовге царювання Амфіона і Зефа закінчилось; Лай повернувся до Фів і став царем. Не бажаючи розлучатися з Хрісіппом, він таємно забрав його із собою. Говорять, що Хрісіпп незабаром наклав на себе руки від сорому, а Пелоп прокляв Лая і весь його рід. Одружився Лай на Іокасті, донці Менекія. Засмучений тим, що у нього з Іокастою немає дітей, Лай звернувся до оракула і отримав відповідь, що син, який у нього народиться, вб’є його. Нічого не пояснюючи Іокасті, Лай став уникати її. Іокаста обпоїла чоловіка, і він виявився у її обіймах. Згідно Софоклу дев’ять місяців опісля Іокаста народила сина, але Лай вихватив його з рук годувальниці і, проткнув йому ноги цвяхом, аби прискорити смерть і звелів слузі віднести дитя на гору Кіферон (Еврипід). По дорозі слуга зустрів пастуха і віддав йому немовля. Пастух у свою чергу передав хлопчика бездітному цареві Полібу. Владика Коринфа Поліб і його дружина Перібея дали дитині ім’я Едіп і виховали як рідного сина.
За Гігіном, Лай помістив немовля у скриньку і викинув у море. Хвилі прибили скриню до берега Коринфа, де його знайшла Перібея. Одного дня, будучи вже хлопцем, Едіп почув, що його позаочі називають підкидьком. Приймальні батьки спробували його заспокоїти, але він таємно відправився до оракула і отримав від нього пророцтво, що йому судиться вбити свого батька і одружитись на своїй матері. У засмучених відчуттях Едіп відправився світ за очі. У цей час Гера в покарання за спокушання Лаєм юного Хрісіппа наслала на Фіви чудовисько Сфінкс — напівжінку-напівзмію. Аби дізнатись як позбавитись від чудовиська, Лай попрямував в Дельфи до оракула. Цар їхав на колісниці і на вузькій дорозі йому зустрівся Едіп, що йшов пішки. Лай грубо наказав незнайомцю зійти зі шляху і вклонитися йому. На що Едіп відповів, що кланяється лише Богам і батькам. Розгніваний Лай крикнув візничому, аби той ударив хлопця. Едіп в люті вбив візничого списом, а перелякані коні понесли. Лай заплутався в збруї, впав на землю і розбився на смерть (Софокл). Еврипід в трагедії «Хрісіпп» пояснював бездітність Лая і його загибель від руки сина прокльоном, який на нього обрушив Пелоп за те, що він спокусив його сина Хрісіппа.

Лай. Міфологія Давньої Греції

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

ГамадріадиНімфи дерев, які на відміну від Дріад народжувалися разом з деревом і гинули разом з ним. Гамадріади інколи жили дуже довго, проте безсмертними не були.

Гарпії — доньки морського божества Тавманта і Океаніди Електри, число яких вагається від двох до п’яти. Зазвичай вони зображаються у вигляді огидних напівптахів-напівжінок. Навіть у їх іменах звучить буря: Аелла — «вітер», Аеллопа — «вихор», Подарга — «швидконога», Окіпета — «швидка», Келайно — «похмура».

Гекатонхейри (Сторукі) — багаторукі п’ятдесятиголові велетні, уособлення стихій.


ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ?

Гермес — грецький Бог торгівлі і спритності. У римській міфології йому відповідає… дізнатися

Гестія— грецька Богиня домівки. У римській міфології їй відповідає… дізнатися

Гефест — грецький Бог вогню і ковальського ремесла. У римській міфології йому відповідає… дізнатися