Лето. Міфологія Давньої Греції

Лето. Міфологія Давньої Греції

Лето (за грецькою міфологією) — донька Титанів Яку і Феби (Гесіод), що народила від Зевса Аполлона і Артеміду. Ім’я Лето вказувало на ніч і пітьму, і вважали, що вона була Богинею прихованого, таємного, Богинею мороку і невідомості, тим паче, що мати її Феба — місяць, а сестра Астерія — зірка. Проте, найімовірніше, Лето — це божество догрецького походження, і міфи про Богиню Лето сходять до догрецького малоазійського коріння, а ім’я її пов’язане з ликійським lada, що означає дружина або мати. За повідомленням Страбона, на річці Ксанф в Лікії в Малій Азії був храм Лето; на острові Родос їй був присвячений гай; на Криті місто з догрецьким населенням мало назву Лето. Можливо, це негрецьке походження Богині пояснює її незаконний зв’язок із Зевсом, переслідування її Герою і особливо труднощі при народженні близнят, коли жоден клаптик суші не смів прийняти гнану Герою Лето.
У міфах створено образ Лето як страждаючої матері, «вічно мила», «найпокірливіша» (Гесіод), яка завдяки своїм дітям зайняла почесне місце на Олімпі. У гомерівському гімні описується картина довгих мандрів Богині по материку і островам грецького світу, її прохання до Делоса стати їй притулком і обіцянка прославити острів прекрасним храмом. Дев’ять днів мучиться Лето у важких сутичках, поряд із нею «кращі серед Богинь» — Феміда, Рея, Амфітрита, Діона та інші. Злісна Гера затримала Богиню пологів Іліфію під хмарами на Олімпі. Через Іріду Богині обдаровують Іліфію намистом, і тоді з її допомогою з’являється на світ Аполлон. Побоюючись Гери, всі відкидають Лето, і лише острів Астерія (первинна назва Делоса) прихистив Богиню, ставши найсвященнішим із островів. Там під пальмами Лето народила своїх дітей (Каллімах). Згідно Атенею, на Делосі знаходилось прадавнє зображення Богині Лето — грубий фетиш у вигляді необробленого поліна. Лето особливо улюблена своїми дітьми, які оберігають її і вбивають тих, хто намагається образити їх матір (Титія, Піфона, дітей Ніоби).
Лето, Аполлон і Артеміда завжди одностайні. Вони разом допомагають Трої в Троянській війні, що пов’язано з їх малоазійським походженням. Аполлон рятує Енея, а Лето і Артеміда повертають Герою потужність і красу (Гомер, «Іліада»). Гермес навіть не намагається битися з Лето, визнаючи себе заздалегідь переможеним. Сама ж Богиня, підібравши стріли і лук Артеміди, побитою Герою, вирушає на Олімп, аби разом із Зевсом втішити доньку. Велику гордість материнства випробовує Лето, коли на Олімпі в будинку Зевса з’являється Аполлон. Вона допомагає синові зняти зброю, саджає його в крісло. І доки всі Боги дрижать від страху, вставши зі своїх місць, а Зевс підносить синові в золотій чаші напій, Лето веселиться, радіючи серцем, що народила настільки потужного сина (Гомерівські гімни). Образ Лето — це образ Богині-матері, прославленої у дітях. У римській міфології Лето відома під ім’ям Латони.
За старих часів в хронології словом «літом» називали те, що ми називаємо «роком». У рукописі 1263 роки відмічено: «іно бо літо, іно ж рок». Отже, слово «Лето» інколи означало взагалі час, а слово рік — точку часу. За рукописами XVI—XVII століть Лето починалось від Народження Передвісника (24 червня) і тривало до 24 вересня, тобто до Зачаття Передвісника. У літописах Лето часто змішувалося і з весною, і з осінню.

Лето. Міфологія Давньої Греції

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Менади («що безумствують») — вони ж — Вакханки, бессаріди. Їх жертвами ставали чоловіки, яких катували, піддавали насильству і вбивали.

Менелай — цар Спарти, син Атрея і Аеропи, муж Єлени, молодший брат Агамемнона. Менелай, за допомогою Агамемнона, зібрав царів на Іліонський похід і сам надав шістдесят кораблів.

Мнемон — слуга знаменитого Героя Ахілла. Фетіда попередила сина, що якщо він уб’є дитя Аполлона, то сам помре від руки бога. Єдиним обов’язком Мнемона було нагадувати господареві про це.


ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ?

Страшні Богині прокльону, помсти і кари, що повставали проти злочинців і карали їх лише ради відновлення етичного порядку в світі (за грецькою міфологією) — дізнатися

Наймогутніший і вищий із Богів грецького народу, державний володар світу, батько Богів і людей (за грецькою міфологією) — дізнатися

Богиня-покровителька породіль. У грецьких оповідях з’являється як рятівна, або як ворожа сила при народженні — дізнатися.