Леда. Міфологія Давньої Греції

Леда. Міфологія Давньої Греції

Леда (за грецькою міфологією) — дружина спартанського царя Тіндарея. За найбільш поширеною версією міфу, Леда була донькою царя Фестія з Етолії, у якого переховувався вигнаний із Спарти Тіндарей. За допомогу, надану Фестію у стриманні войовничих сусідів, етолійський цар віддав Тіндарею в дружини Леду. Одного дня, здивувавшись красою Леди, Зевс з’явився перед нею в образі лебедя, і плодом їх любовного союзу були безсмертні Полідевк і Єлена. Одночасно з цим Леда народила смертного Кастора, зачавши дитя ще раніше від Тіндарея. Близнюки-діоскури Полідевк і Кастор народились, за переказами, відразу десятирічними. Клітемнестра, Тімандра, Феба, народжені пізніше Ледою, вважались доньками Тіндарея.
За іншими оповідями, Єлена вийшла із яйця Леди, заплідненого олімпійським лебедем-Зевсом (Аполлодор; Еврипід). Шкаралупу яйця демонстрували в одному із храмів Спарти в 2 столітті нашої ери. (Павсаній). За іншою версією міфу, Леда лише зберігала у себе яйце, знесене Богинею Немезидою від шлюбу із Зевсом і яке знайшов пастух. Коли із нього з’явилась красуня-дівчинка, Леда виховала її як власну доньку. Існують також різні оповіді про кількість яєць знесених Ледою (Піндар, Немейські оди). Ім’я Леда деякі історики зіставляють з ім’ям Богині і пояснюють його в тому сенсі, що спочатку Леда була уособленням ночі, матері світил. За іншими версіями, слово Леда зустрічається ще в лікійських написах і має значення — дружина, жінка, пані. Слово карійсько-лелегського кореня. Міф про Леду і лебедя був популярний в античному мистецтві, середньовічній книжковій мініатюрі, в живописі і пластиці епохи Відродження, бароко, рококо і класицизмі.

Леда. Міфологія Давньої ГреціїЛеда і лебідь
(римська скульптура II ст.
з грецького оригіналу IV ст. до н.е., Ермітаж)

Леда. Міфологія Давньої Греції

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Антігона — донька фіванського царя Едіпа і Іокасти. Супроводжувала вигнаного з Фів сліпого батька у його поневіряннях. Після смерті Едіпа повернулася на батьківщину якраз на початок облоги Фів сім’ю вождями.

Аріаднажриця із острова Наксос, донька царя Криту Міноса і Пасіфаї. Сестра Федри. Аріадна допомогла Тесею зберегти життя і перемогти Мінотавра.

Ахілл — в грецькій міфології один із найбільших Героїв, син царя Пелея, царя мірмідонців і морської богині Фетіди, онук Еака, головний Герой «Іліади».


ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ?

Мойри — грецькі Богині людської долі. У римській міфології їм відповідають… дізнатися

Музи — грецькі покровительки наук, поезії і мистецтв. У римській міфології їм відповідають… дізнатися

Ніка (Ніке) — грецька Богиня перемоги. У римській міфології їй відповідає… дізнатися