Лапіфи. Міфологія Давньої Греції

Лапіфи. Міфологія Давньої Греції

Лапіфи (за грецькою міфологією) — напівміфічне-напівісторичне плем’я, багаточисельні представники якого зустрічаються у різних міфах, а також у гомерівському епосі «Іліада». Вони жили у північній частині Фессалії, а також на Пеліоні, Оссі, Пінді (у ущелині якого Наяда Креуса народила, з Богом річки Пенея, Гіпсея, царя лапіфів), в долині Пенея, околицях Олімпу і інших місцях. Поза Фессалії з ім’ям лапіфів пов’язані міста і області: Олен, Еліда (куди переселився Форбас, син Лапіфа), Кнід, Тодос, Феней, Малея. Зв’язок цього племені з географічними іменами, а також його широке поширення, вказують на те, що лапіфи були не просто велетнями, за народною фантазією, але частково історичним плем’ям, що грало значну роль в зростанні ранньої еллінської культури (Діодор). У історичний час Кіпселіди в Коринфі і Піріфоїди в Аттиці вели своє походження від епонімів-родоначальників з лапіфського племені. Сама назва лапіфи має зміст «кам’яні», «гірські» або «зухвалі», імена їх Героїв: Астеріон («зоряний»), Флегій («палаючий»), Стильбу («сяюча»), Піріфой («сяючий» або «швидкий, як струмінь»), Фалер («білий»), Перифат («сяючий навколо»), Леонтей («левовий»), Ісхій («потужний»), Короніда («ворона»), Елат («ялина»). Лапіфи родинні Кентаврам (Лапіф і Кентавр — рідні брати). Лапіфи відрізнялися диким войовничим і незалежним характером, який, до речі, бурхливо виявився під час їх битви з Кентаврами.
З окремих лапіфів особливо видатну роль грають в міфологічних оповідях: Піріфой, на весіллі якого Кентавр Еврітіон, сп’янілий вином, задумав зазіхнути на честь нареченої, Гіпподамії (битва, що сталася унаслідок цього, описана у Овідія (Метаморфози). Грецькі художники часто змальовували її в своїх творах, прагнучи виразити цим ідею перемоги грецької культури над грубим варваром. Цар лапіфів Піріфой осмілився відправитися разом із Тесеєм викрасти Богиню Персефону і за це був навіки прикований до скелі в Аїді (Аполлоній Родоський). Відомі і інші лапіфи, персонажі старогрецьких міфів: Іксіон, якого Зевс прив’язав в пеклі до колеса, обвитого зміями, за те, що він осмілився розповсюдити слух про свій зв’язок з Герою; сестра Іксіона Короніда, що зрадила Аполлону із смертним; велетень-перевертень Кеней, що брав участь в Калідонському полюванні і Поході аргонавтів; Лапіф, син Аполлона і Німфи Стільби, доньки Бога річки Пенея (у ранніх оповідях його ім’я не згадується, на підставі чого можна укласти, що він був епонімом пізніших міфів); Поліпойт, син Піріфоя, який повів лапіфів під Трою. Відрізнялись лапіфи зухвалою і войовничою вдачею. Їх могутність була зломлена Егімієм — сином Дора, родоначальника дорійців, якому допомагав Геракл.

Лапіфи. Міфологія Давньої Греції

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Сцілла — донька Гекати (богиня ночі) чудовисько із шістьма головами, з трьома рядами зубів в кожній, з дванадцятьма ногами. Мешкала в Сіцілійській протоці навпроти іншого чудовиська Харібди. Прохід був надзвичайно небезпечний для мореплавців, оскільки Сцілла пожирала майже усіх мореплавців.

Тельхіни — вулканічні божества морської глибини, що почиталися на Родосі як супутники Посейдона. Тельхінів у древніх греків зображали собакоголовимі і ласторукими чаклунами.

Тифон — могутнє чудовисько, породжене Геєю, уособлення вогненних сил землі і її випарів, з їх руйнівними діями. Тифон був народжений Геєю і Тартар, зображувався як істота із сотнею драконівських голів, з людським тулубом, покритим пір’ям; замість ніг у чудовиська були зміїні кільця.


ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ?

Аїд — грецький Бог царства мертвих. У римській міфології йому відповідає… дізнатися

Арес — грецький Бог війни. У римській міфології йому відповідає… дізнатися

Артеміда — грецька Богиня полювання. У римській міфології їй відповідає… дізнатися