Іон. Міфологія Давньої Греції

Іон. Міфологія Давньої Греції

Іон (за грецькою міфологією) — афінський цар, син Креуси, доньки Ерехтея. Міфічний родоначальник іонян. Більш давнє віддання (Гесіод) визнає Іона сином вихідця з Фессалії Ксуфа, одного із трьох синів Елліна. Вигнаний з Фессалії братами, Ксуф переселився до Аттики, де одружився на донці Ерехфея і мав від неї синів Іона і Ахея. Щоб з’ясувати легендарне перебування іонян на північному березі Пелопоннесу і історичне ім’я цього берега — Ахайя, склався переказ про те, що Ксуф був вигнан з Аттики синами Ерехфея і оселився зі своїми синами на землі, що мала раніше назву Егалея. Тут Іон одружився на Гелікі, донці царя Селіна, а після його смерті став царем Егалеї, а мешканці від його ім’я — іонійцями. Звідси він був покликан афінянами на допомогу проти елевсінців. Переміг елевсінського царя Евмолпа і був обраний афінянами у царі. Тут у нього народились сини Гоплет, Гелеонт, Егікорей і Аргад, епоніми давніх чотирьох аттичних філ (Геродот).
Аттична оповідь, оброблена Еврипідом у його трагедії «Іон», прагне зробити Іона не чужоземцем, а місцевим Героєм, сином Креуси не від Ксуфа, а від Аполлона. За версією Еврипіда, Аполлон таємно лежав на ложі з Креусою, яка вже була дружиною Ксуфа. Сталося це у печері під афінськими Пропілеями. Коли у неї народився син, Гермес на прохання Аполлона переніс його у Дельфи, де він став слугою храму. Іоном його назвали жерці. Ксуф, не маючи спадкоємця, після довгих роздумів відправився до дельфійського оракула, аби почути, як знайти сина. До свого здивування, він дізнався, що перший, кого він зустріне, вийшовши зі святилища, і є його син. Йому зустрівся Іон. Ксуф вирішив, що це син однієї з Менад, що зачала від нього під час оргій. Проте Креуса була роздосадувана тим, що у Ксуфа, а не у неї, з’явився син. Вона хотіла вбити Іона, запропонувавши йому чашу з вином, що отруїла. Але Іон спочатку зробив жертовне узливання Богам. Голуб, що прилетів, скоштував пролитого вина і впав мертвим, а Креуса втекла шукати порятунок до вівтаря Аполлона. Коли Іон спробував витягнути Креусу зі святилища, втрутилась жриця, яка пояснила, що Іон — син Креуси і Аполлона. Вважають, що Ксуф — лише прізвисько Аполлона (світловолосий).

Іон. Міфологія Давньої Греції

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Геракл — національний Герой греків. Син Зевса і смертної жінки Алкмени. Обдарований могутньою силою, виконав найважчі роботи на землі і зробив 12 подвигіви. Спокутав свої гріхи, зійшов на Олімп і досяг безсмертя.

Гермафродит — син Гермеса і Афродіти. Хлопець надзвичайної краси. Збудив пристрасну любов Німфи Салмакіди. Німфа попрохала богів про вічне єднання з коханим. І боги злили Німфу і Гермафродита в одну двостатеву істоту.

Дедал — онук афінського царя Ерехфея і син Метіону. У будівельній справі Дедала вважали винахідником пили, тесли і виска. У скульптурі він перший нібито став робити дерев’яні статуї богів з руками, що не прилягали до тулуба, і з відокремленими одна від одної ногами.


ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ?

Богиня правосуддя (за римською міфологією) — дізнатися

Богині, що втілювали радісне, добре і вічно молодий початок (за грецькою міфологією) — дізнатися

Богиня рослинності, квітів (за грецькою міфологією) — дізнатися