Лань Керинейська. Міфологія Давньої Греції

Лань Керинейська. Міфологія Давньої Греції

Лань Керинейська (за грецькою міфологією) — крупна швидконога плямиста лань із золотими рогами і мідними копитами, священна тварина Артеміди. Ще дитям Богиня побачила п’ять ланей більших за биків, що паслися на березі ріки. Кинувшись у гонитву, Артеміда зловила чотирьох ланей і одну за іншою упрягла у свою колісницю. П’ята втекла на Керинейський горб, як того побажала Гера. Упіймання Керинейської лані стало третім подвигом Геракла на службі у царя Еврісфея. Не бажаючи вбити або навіть поранити лань, Геракл вирішив зловити її, не удаючись до сили. Він безперервно переслідував лань протягом року, дійшовши до країни Гіперборея, і нарешті зловив, випустивши стрілу, яка прикувала передні ноги лані одну до іншої, пройшовши між кістю і сухожиллям так, що не впало ні краплі крові. Зваливши лань на плечі, Геракл поспішив до Греції. Розсерджена Артеміда вийшла назустріч Гераклу, засуджуючи його за таке відношення до священної тварини, проте той довів необхідність свого вчинку і звалив всю провину на Еврісфея. Гнів Богині пройшов, і вона дозволила Гераклу віднести лань до Мікени. За іншою версією Керинейська лань нікому не належала, вона влаштовувала набіги на поля, і Геракл після жорстокої сутички приніс її в жертву Артеміді.
Античною ланню, про яку йде мова у грецьких оповідях, може вважатись вимерлий велетенський олень (Megaceros giganteus), залишки якого зустрічаються в ділувії Європи і Сибіру, а найчастіше в торф’яних болотах Ірландії. Лопаторозширення рогу з очними відростками мали до двох метрів довжини, крайні кінці правого і лівого рогу відстояли на три-чотири метри. Стверджують, ніби то він водився ще в XII столітті в Ірландії. Лані або Даніелі в XVIII—XIX століттях розводились у великій кількості, для прикраси парків, а частково і для полювання, у Франції, Німеччині, Італії, Іспанії і Англії. У Росії XIX століття розведенням ланей займались виключно у Прибалтиці, Польщі і Закавказзі. Також лані містилися в околицях Петербургу, в Лісинському парку.

Лань Керинейська. Міфологія Давньої Греції

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Медуза — одна із сестер Горгон. У еллінській міфології вони представлялися у вигляді крилатих істот з невідповідно великою головою, висунутим язиком, вискаленими зубами і часто із зміями на голові або тулубі.

Мінотавр — чудовисько з тілом людини і головою бика, що жило в лабіринті на острові Крит. Мінотавр, справжнє ім’я якого було Астерій, народився від Пасіфаї, дружини Міноса. Його батьком був бик, що вийшов з моря, а за іншою версією — Посейдон.

Мойри — богині долі. У уявленнях греків Мойра-доля кожного втілюється в якомусь матеріальному предметі — фетиші, носієві життєвих сил.


ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ?

Божество лихослів’я, буркотливості, кепкування і осуду (за грецькою міфологією) — дізнатися

Богині і покровительки мистецтв і наук (за грецькою міфологією) — дізнатися

Богиня помсти (за грецькою міфологією) — дізнатися