Ктесій. Міфологія Давньої Греції

Ктесій. Міфологія Давньої Греції

Ктесій (за грецькою міфологією) — цар острова Сіроса (архіпелаг Кікладських островів), батько Евмея, який у дитинстві був викрадений піратами. Проданий згодом ними Лаерту, Евмей зростав при царському будинку і був призначений Антіклеєю доглядачем свинячих стад. Згодом Евмей виявився одним із небагатьох слуг, що зберегли вірність Одіссею за часів його відсутності (Гомер, «Одіссея»).

Ктесій (у давнину) — грецький історик, син Ктесіоха, уродженець дорійського Кніда, з роду Асклепіадів, сучасник Геродота, Гіппократа, Ксенофонта. Писав іонійською. Був лікарем при дворі персидської цариці Парісатіди протягом сімнадцяти років (415—398 років до нашої ери). Після битви при Кунаксі в 401 році вилікував Артаксеркса від рани. Залишок життя провів у рідному місті і в Спарті. Вигадування Ктесія: «Персія», «Індія», «Про річки», «Про гори», «Плавання довкола Азії». Краще із них — «Персія» у 23 книгах, із яких перші шість містили історію Ассирії і Мідії, наступні сім — історію Персії від Кира до смерті Ксеркса, останні десять, — подальша історія Персії до 398 року до нашої ери, коли Ктесій залишив персидський двір. Перебуваючи у Сузах Ктесій скористався для ознайомлення з перською мовою, з персидськими джерелами, усними і письмовими, офіційними і приватними і повідомив грекам безліч відомостей про країни далекого Сходу, про персидське царство і про греко-перські війни. Одним із мотивів до складання «Персії» було, за словами самого автора, бажання виправити свідчення Геродота, якого він часто викриває в брехні і називає байкарем. З персидських царських літописів Ктесій запозичив легендарні вісті і романні розповіді про прадавні часи Ассирії, що об’єднуються іменами Ніна, Семіраміди і Сарданапала. Достовірність цієї частини «Персії», відомої нам з Діодора, вельми невелика. Багато у чому свідчення Ктесія меньш сприятливі для варварів, ніж геродотовські. Він як і Геродот говорить про поразки варварів при Марафоні, Фермопілах, Платеях і Саламіне, про втечу Ксеркса і тому подібне. Помітна прихильність автора до Спарти і її Героїв (Леонід, Клеарх). З афінських воєначальників більш за інших прославлені ним Мілтіад, Фемістокл, Арістід; але перемогу над варварами зображує як справу усіх еллінів, а не лише афінян, на чому наполягає Геродот. Багатьом вістям Ктесія по історії Персії і греко-перських стосунків має бути віддана перевага перед геродотівськими. Але Ктесій ще більше, ніж Геродот, схильний був прикрашати історію цікавими розповідями, у тому числі і досить неправдоподібними. Великий простір своїй уяві дав Ктесій у вигадуванні про Індію. Воно ж головним чином дало привід пізнішим критикам — Арріану, Арістотелю, Лукіану, Страбону — до викривальних відгуків про Ктесія. Але, багато розповідей Ктесія про Індію знайшли собі підтвердження у вістях пізніших мандрівників. Але поряд із ними є і найнеймовірніші повідомлення. Ктесій не задовольняється розповідями про небувалих тварин; він всіляко силиться запевнити читача, що цих тварин він бачив сам або говорить про них із слів очевидців. У Індії Ктесій не був і писав про неї по розповідям межувавших з Індією персів. «Персія» і «Індія» дійшли до нас у так званому витяганні патріарха Фотія, а також у викладі і цитатах Діодора, Страбона, Афенея, Плутарха та інших авторів.

Ктесій. Міфологія Давньої Греції

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Фрасімед — син пілосського царя Нестора, який прибув разом з батьком і братом Антілохом під Іліон. Він командував п’ятнадцятьма кораблями і брав участь в багатьох битвах.

Фріна — знаменита грецька гетера; прославилася тим, що була натурницею знаменитих художників Праксителя і Апеллесу.

ХіронКентавр, син Кроноса і Океаніди Філіри. Хірон народився напівконем-напівлюдиною, оскільки Кронос, захоплений в любовному союзі із Філірою своєю дружиною Реєю, набрав вигляду коня.


ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ?

Божество шлюбу, власне уособлений шлюбний гімн (за грецькою міфологією) — дізнатися

Добродійні Богині, що втілюють радісний, добрий і вічно юний початок життя (за римською міфологією) — дізнатися

В римській міфології Богиня природи і полювання, вважалася уособленням місяцядізнатися