Креонт. Міфологія Давньої Греції

Креонт. Міфологія Давньої Греції

Креонт (за грецькою міфологією) — син Менекея, брат фіванської цариці Іокасти, чоловікЕврідіки, батько Мегари, Гемона, Мегарея і Менекія. Після смерті Лая, Креонт став регентом у Фівах. Аби позбавити Фіви від жахливої Сфінкс, Креонт запропонував руку Іокасти і фіванский трон будь-якому, хто зуміє її згубити. З цим завданням впорався Едіп, який і одружувався на Іокасті, не знаючи, що вона — його мати. Через багато років страшні гріхи виявились і Іокаста покінчила з життям, а Едіп засліпив себе. Креонт знову став правителем Фів і вигнав Едіпа. Незабаром після цього Етеокл і Полінік, сини Едіпа, посварились, і Етеокл за підтримки Креонта вигнав свого брата. Креонт спробував повернути до Фів сліпого Едіпа, що оселився в Колоні поблизу Афін, оскільки оракул передбачив особливий успіх тієї місцевості, де Едіп проведе останні роки життя і помре. Едіп відповів відмовою, а спроба Креонта добитися свого силоміць не мала успіху із-за втручання Тесея.
Тим часом, син Едіпа, Полінік за підтримки свого тестя Адраста був серед сімох полководців, що підступили до Фів, аби здобути фіванський трон. Етеокл і Полінік, намагаючись вирішити поєдинком, кому з них царювати у Фівах, нанесли один одному смертельні рани, після чого фіванське військо очолив Креонт і спонукав противника до втечі. Фіванський престол, що зайняв Креонт як регент при Лаодаманті, синові Етеокла, розпорядився поховати Етеокла з царськими почестями і заборонив здійснювати похоронний обряд над Полініком, як зрадником. Антігона порушила цю заборону і була заточена Креонтом в печері. Антігона повісилась, а заручений із нею Гемон, син Креонта, заколов себе мечем на очах батька. Син Креота Мегарей теж загинув, а дружинаЕврідіка, що вже втратила до цього іншого сина Менекія, від горя покінчила з життям. Креонт залишився в повній самоті, вбитий лихом, які він сам на себе обрушив. Найдокладніше цей міф викладено у трагедії Софокла «Антігона».
Раніше Креонт дав притулок у Фівах і очистив Амфітріона, а також допоміг йому у війні з телебоями. Амфітріон залишився жити у Фівах, де Алкмена народила Геракла. Згодом у вдячність за допомогу у війні з орхоменцями Креонт видав за Геракла свою старшу доньку Мегару. Коли Геракл за наказом Еврісфея відправився в царство мертвих за Кербером, евбеїць Лик повалив і вбив Креонта. За іншою версією Креонта вбив Тесей, коли напав на Фіви, аби змусити Креонта видати дружинам і матерям загиблих тіла їх близьких.
Креонт — цар Коринфа, що дав притулок Ясону і Медеї. Алкмеон віддав йому на виховання своїх дітей Амфілоха і Тісифону, народжених Манто. Тісифона виросла красивою, що дружина Креонта, побоюючись, як би її чоловік не зробив Тісифону своєю дружиною, продала її в рабство. Ясон і Медея, прибулі з Колхіди, прожили у Креонта в Коринфі десять років, після чого Медея набридла Ясону і той попросив в Креонта руку його доньки Главки. Креонт охоче дав згоду на цей шлюб і наказав Медеї відправитись у вигнання. Ображена Медея з удаваною покірливістю послала нареченій весільний дарунок. Як дарунок були піднесені просочені отрутою золота корона і біле весільне плаття. Коли Главке наділа їх на себе, як незгасаюче полум’я охопило не лише її, але і Креонта, який намагався зірвати з доньки отруєне вбрання (Еврипід).

Креонт. Міфологія Давньої Греції

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Геката — Богиня ночі, володарка мороку. Геката володарювала над усіма привидами і чудовиськами, нічними баченнями і чаклунством. Народилася в результаті шлюбного союзу Титану Перса і Астерії.

Гера (за грецькою міфологією) — цариця Богів, Богиня повітря, покровителька сім’ї і шлюбу.

Гермес — аркадський Бог пасовищ, виконавець волі Зевса. Гермес, великий винахідник, заступник промисловості, Бог доріг, путівник і провідник мертвих. У римській міфології йому відповідає Меркурій.

Герса — Богиня роси, а її свято називалося Аррефорій.

Гестія — Богиня-діва домівки, старша донька Кроноса і Реї, покровителька незгасаючого вогню, об’єднуюча Богів і людей.


ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ?

Пан — грецький Бог лісів, мисливців і пастухів, усієї природи. У римській міфології йому відповідає… дізнатися

Персефона — грецька Богиня родючості і царства мертвих. У римській міфології їй відповідає… дізнатися

Посейдон — грецький Бог морів. У римській міфології йому відповідає… дізнатися