Грецька богиня Кібела — Велика мати Богів. Міфологія Давньої Греції

Грецька богиня Кібела — Велика мати Богів. Міфологія Давньої Греції

Кібела (Цибела, Кібеба) (за грецькою міфологією) — Богиня фрігійського походження, близька по своїх функціях Богині Реї і інколи ототожнюваний із нею, є уособленням регулюючого, такого, що впорядковує стихійні природні сили. Одне з її імен — Велика мати Богів. Вона — владичиця гір, лісів і звірів, регулююча їх невичерпну родючість. Культ Кібели був оргіастичним за своїм характером, проте водночас він пов’язувався із аскетичним самообмеженням, що знайшло віддзеркалення в сюжеті про оскоплення Апіса. Загалом це підкреслювало загальну символіку її образу. Богиня Кібела вимагала від своїх служителів повного підпорядкування їй, забуття в безумному захваті і екстазі, коли жерці Кібели наносять один одному криваві рани або коли неофіти оскопляють себе в ім’я Кібели, вирушаючи зі світу буденного життя і зрадивши себе в руки похмурої і страшної Богині. Кібела зазвичай зображували такою, що їде на золотій колісниці (символ землі), в оточенні диких левів і пантер, які символізують природну енергію, або сидить на троні, оточеному левами. Зубчаста у вигляді башти корона Кібели була її атрибутом як покровителька і хранителька добробуту міст. Культ Кібели в Римі був введений в 204 до н. е. в кінці Другої Пунічної війни, в період активної експансії Риму на схід. Згідну викладу «книг Сивіл», давній символ культу Богині — темноколірний камінь (ймовірно, метеорит) був урочисто перевезений особливим шляхом до Риму з її храму в Пессинунті. З того часу культ Богині, під ім’ям «великої матері» (Mater magna), зробився державним. Їм завідувала особлива колегія жерців. Римлян в куксі Кібели залучали спокутні жертви: тавроболії та кріоболії (посвячення в культ шляхом зрошування бичачою або баранячою кров’ю). Картина Рубенса «Союз Землі і Води» змалював алегоричну сцену союзу Землі, яку втілює Кібела, що тримає в руці ріг достатку, заповнений плодами, і Води — Нептуна, впізнаного за тризубцем. Союз освячує крилата Вікторія, яка покладає золоту корону на голову Богині.

Грецька богиня Кібела — Велика мати Богів. Міфологія Давньої Греції

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Медея — чарівниця, донька колхідського царя Еата і Океаніди Ідії, онучка Геліоса. Медеї приписували здібності оживляти мертвих і літати по повітрю на колісниці з крилатими кіньми або драконами.

Мелеагр — Герой Етолії, син Калідонського царя Ойнея і Алфеї, чоловік Клеопатри. Учасник Походу аргонавтів. Найбільшу славу Мелеагру принесла участь в Калідонському полюванні.

Мемнон — цар Ефіопії, союзник Трої в Троянській війні. Син богині зорі Еос і брата Пріама Тифона. Після загибелі Гектора Мемнон в зброї, що зробив Гефест, прийшов на допомогу Пріаму і воїнам Трої.


ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ?

Харити — грецькі Богині краси і витонченості. У римській міфології їм відповідають… дізнатися

Еос — грецька Богиня ранішньої зорі. У римській міфології їй відповідає… дізнатися

Еринії — грецькі Богині помсти. У римській міфології їм відповідають… дізнатися