Кефал. Міфологія Давньої Греції

Кефал. Міфологія Давньої Греції

Кефал (за грецькою міфологією) — нащадок Девкаліона, син Деїонея, царя Фокиди; чоловік Прокріди, доньки царя Ерехфея. З Фокиди Кефал переселився до Аттики і став царювати у Форікі, одній з дванадцяти прадавніх держав Аттики. На північний захід від Форіка знаходився дем Кефала, ім’я якого, поза сумнівом, мало зв’язок з ім’ям міфічного царя Кефала. Він був чарівним хлопцем і пристрасним мисливцем. У нього закохалась Богиня зорі Еос і, викравши його, народила від нього сина Фаетона.
Наряду із цим міфом існував інший, про кохання між Кефалом і Прокрідою, що згодом отримав літературну обробку. За цим міфом, Кефал, бажаючи перевірити вірність дружини Прокріди, пішов з країни, а через вісім років повернувся перевдягнутий і, не будучи упізнаний дружиною, спокусив її красою і прикрасами. За іншою оповіддю, Прокріду спокусив золотою діадемою Птелеонт, і вона від сорому втекла на Крит. На Криті її спокусив Мінос і Прокріда отримала від нього в дар собаку Лайлапа і спис, який увражав без промаху. Давні автори також оповідають, що вона вилікувала Міноса від хвороби. Побоюючись гніву Пасіфаї, Прокріда повернулась до Кефалу. Подружжя замирилось. Кефал полював на Гиметті і часто вигукував: «Хмара, з’явись». Прокріда, що мучиться ревнощами, сховалася в кущах, аби підглядати, до кого закликав Кефал. А він, прийнявши Прокріду за лань, вбив її чарівним списом.
Засуджений ареопагом на вічне вигнання (Аполлодор), Кефал вирушив до Фів і звільнив фіванців від страшної тевмесської лисиці за допомогою свого дивного пса Лайлапа. Кефал брав участь у поході Амфітріона на тефиїв або телебоїв і отримав у володіння острів Пафос, який з того часу став називатися Кефалленією. Рід царів Ітаки також походить від Кефала. А дід Одіссея, батько Лаерта, Аркизій, вважався сином Кефала від Ведмедиці. Кефалу приписували і зведення храму Аполлона на Левкатському мисі (навпроти Кефалленії). Хоча Кефал і пройшов очищення, за ним постійно слідував дух Прокріди. Збудувавши храм Аполлону, Кефал кинувся в море з вершини високої скелі. Мисливець Кефал, якого викрадає зоря, — уособлення зірок, що гаснуть перед зорею. Прокріда, що зникає та повертається до чоловіка, — місяць. На прадавніх терракотах і античних вазах є зображення Кефала, що відноситься Богинею Еос, пізніше — що втікає від її переслідувань, а також зображення сцени вбивства Прокріди.

Кефал. Міфологія Давньої Греції

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Аякс — ім’я двох учасників Троянської війни. Обидва воювали під Троєю як претенденти на руку Єлени. В «Іліаді» вони часто разом і порівнюються з двома могутніми левами або биками.

Беллерофонт — один із головних Героїв старшого покоління, син царя Коринфа Главку (за іншими джерелами, бога Посейдона), внук Сізіфа. Первинне ім’я Беллерофонта — Гіппоной.

Гектор — один із головних Героїв Троянської війни. Герой був сином Гекуби і Пріама — царя Трої. За переказами, він вбив першого грека, що ступив на землю Трої.


ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ?

Діана — римська Богиня місяця. У грецькій міфології їй відповідає… дізнатися

Фортуна — римська Богиня випадку і долі. У грецькій міфології їй відповідає… дізнатися

Грації — римські Богині краси і витонченості. У грецькій міфології їм відповідають … дізнатися