Каллісто. Міфологія Давньої Греції

Каллісто. Міфологія Давньої Греції

Каллісто (за грецькою міфологією) — за Аполлодором донька аркадського царя Лікаона (за іншими джерелами Нікея або Цефея), Німфа-мисливець і супутниця Артеміди. Усі супутниці Богині мали бути дівами, але Каллісто, спокушена Зевсом, що з’явився до неї в подобі Аполлона (або Артеміди), народила Аркаса і Пана. Перетворена Артемідою у ведмедицю за незбереження цноти (за іншою версією, Зевсом, аби врятувати її помсти Гери), Каллісто гине від стріли розгніваної Артеміди (Аполлодор; Овідій). За словами Ератосфена Зевс возніс її на піднебесся у вигляді сузір’я Великої Ведмедиці (Ератосфен, I).
За іншими джерелами, коли Аркас, що не знав свою матір Каллісто і вихований Майєю або Гермесом, хотів вбити її, Зевс переніс обох на піднебесся сузір’ями: Каллісто — Великою Ведмедицею, Аркаса — Арктуром або Арктофілаком. Гера, що переслідувала Німфу своїм гнівом позбавила Каллісто можливості освіжатись в хвилях океану. Тому Велика Ведмедиця ніколи не заходить. У міфах про Каллісто об’єднались мотиви про архаїчне місцеве зооморфне божество (Каллісто — ведмедиця), витіснене Артемідою (храм Артеміди Каллісти, «прекрасної», знаходився на пагорбі, що вважався могилою Німфи-мисливця (Павсаній)), топонімічний міф (син Каллісто Аркас — епонім Аркадії), давньововкулацтво і пізніші метаморфози.

Каллісто. Міфологія Давньої Греції

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Фороней — засновник Аргосської держави, син річкового бога Інаха і Гамадріади Мелії. Він шанувався як національний Герой.

Фрасімед — син пілосського царя Нестора, який прибув разом з батьком і братом Антілохом під Іліон. Він командував п’ятнадцятьма кораблями і брав участь в багатьох битвах.

Фріна — знаменита грецька гетера; прославилася тим, що була натурницею знаменитих художників Праксителя і Апеллесу.


ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ?

Грізна повелителька тіней, що володарює над душами померлих і над чудовиськами пекла, слухає разом з Аїдом прокльони людей і виконує їх (за грецькою міфологією) — дізнатися

Богиня переконання в сенсі схилення на яку-небудь справу (за грецькою міфологією) — дізнатися

Володар морів (за грецькою міфологією) — дізнатися