Кадм. Міфологія Давньої Греції

Кадм. Міфологія Давньої Греції

Кадм (за грецькою міфологією) — Герой, син сідонського царя Агенора. За Діодором, син царя Фінікії Агенора і Телефасси, чоловік Гармонії, за Гесіодом батько Автоної, Агави, Іно, Семели, Полідора і за Аполлодором — Іллірія. Його сестру Європу вкрав Зевс. Агенор послав своїх синів Кадма, Фініка і Кіліка, шукати її, заборонивши їм повертатися без Європи. Фінік і Кілік скоро припинили пошуки, оселившись у Фінікії і Кілікії, а Кадм, після довгих мандрувань, прибув у Дельфи, запитати оракула Аполлона. Оракул відповідав, що Європу йому знайти не призначено, і наказав слідувати за коровою, яка зустрінеться йому по виходу із храму, і де вона ляже — заснувати місто, а її принести в жертву. Слідуючи цьому наказу, Кадм прийшов на місце майбутнього міста Фів, до джерела, що охороняється драконом. Кадм, якому допомагала Афіна, вбив дракона і посіяв його зуби. Із зубів виросло озброєне військо. Воно кинулося на Кадма, але останній, за порадою Афіни, кинув в середину воїнів камінь; тоді вони стали рубати один одного. Залишилося лише п’ять воїнів, які допомогли Кадму закласти місто і стали родоначальниками п’яти знатних фіванських родів в заснованій Кадмом фортеці Кадмєе, довкола якої виросли Фіви (Еврипід; Овідій; Аполлодор). Ці п’ять іменитих фіванських родів згодом стали називатися спартами, тобто посіяними.
Ставши царем Фів, Кадм одружився на Гармонії, донці Ареса і Афродіти. Оскільки вбитий дракон був сином Бога Ареса, Кадму довелось протягом восьми років нести спокутну службу у Бога, після чого Арес по волі Зевса видав за Кадма свою доньку Гармонію і запросив на їх весілля усіх Богів (Піндар, Піфійські оди). Боги були присутні на весіллі і щедро обдарували наречену. Від цього шлюбу, за традиційною версією, у Кадма народився син Полідор, майбутній дід Лая, і чотири доньки: Автоноя, Іно, Агава і Семела (Гесіод). Про кінець життя Кадма і Гармонії існували різні версії. У старості Кадм разом із Гармонієй переселився до Іллірії, де вони перетворились на змій і врешті-решт виявились в Елізіумі (Аполлон Родоський; Аполлодор). У історичний час Кадму приписували винахід грецького алфавіту (кадмійскі письмена), який наприкінці ІХ, — на початку VІІІ століть до нашої ери виник із листа Фінікії. За оповіддю, поширеною у Самофракії, Кадм, прибувши туди у пошуках Європи, був присвячений в містерії Кабірів і згодом, одружившись на донці Зевса, Гармонії, відвіз її до Фів. Сліди міфу про Кадма трапляються ще на Евбеї, Цикладах, Родосі, в Спарті, Мілеті, Сідоні та інших землях Греції.

Кадм. Міфологія Давньої Греції

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Орест — син Агамемнона і Клітемнестри, брат Електри і Іфігенії. Оресту було десять років, коли його батько був вбитий своєю дружиною і її коханцем Егісфом. Самого Ореста з будинку врятувала від смерті сестра Електра.

Орфей — знаменитий співець фракійців, син річкового бога Еагра і Музи Калліопи, чоловік Німфи Еврідіки, що приводив своїми піснями в рух дерева і скелі.

Пандора — жінка, створена Афіною і Гефестом за велінням Зевса, з метою помсти людям, для яких Прометей викрав вогонь. Зевс вручив їй запечатану скриньку, в якій були усі нещастя і лиха.


ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ?

Добродійні Богині, що втілюють радісний, добрий і вічно юний початок життя (за римською міфологією) — дізнатися

В римській міфології Богиня природи і полювання, вважалася уособленням місяцядізнатися

Вічно юний Бог плодоносних сил землі, рослинності, виноградарства і виноробства, відомий як «бог з бичачими рогами» (за грецькою міфологією) — дізнатися