Кабіри. Міфологія Давньої Греції

Кабіри. Міфологія Давньої Греції

Кабіри (за грецькою міфологією) — давні божества. Уривчасті відомості про них у давніх письменників зустрічаються не раніше VI століття до нашої ери. По цим фрагментам не можна навіть твердо встановити батьківщину культу Кабірів. За одними джерелами — цей культ пеласгічного походження, за іншими — він прибув у Грецію з Фрігії. Більшість схильна вважати, що культ Кабірів запозичений у пеласгів, хоча є прибічники і семітичного походження. Деякі схильні вважати Кабірів демонічними істотами малоазійського (фрігійського) походження, заступниками родючості, підземного вогню і мореплавання, культ яких процвітав на Самофракії, Імбросі, Лемносі і у Фівах.
Культ Кабірів користувався у давнину великою пошаною і був майже у всіх грецьких містах. Їх шанували у Беотії, Самофракії, Делосі та інших землях Еллади. Кабіри — діти Гефеста і Німфи Кабіро, відомі успадкованою від батька мудрістю. Інколи їх вважали синами Зевса і Калліопи, а інколи дітьми Урану. За загальним уявленням, Кабіри — це Великі Боги, що мали силу позбавляти від лиха і небезпек. У той же час ці Боги-рятувальники вважались божествами, караючими за провину. Ними присягались і їх ототожнювали з діоскурами, Куретами, Тельхінами, Корибантами та іншими міфічними персонажами. З цього ототожнення визначають і їх основні ознаки, вважаючи їх Богами світла, вогню, полів, родючості землі. Кількість Кабірів за різними міфотворчими джерелами від трьох до семи. Вони, за переказами, були присутні при народженні Зевса і входили до оточення Великої матері Реї.
Культ Кабірів або «Великих Богів», у період пізньої античності зближувався з орфічними таїнствами і носив характер містерій, що вимагали особливого присвячення (Страбон). У Самофракії існував особливий рід Кабірів-жерців, до обов’язку яких належало влаштування на їх честь урочистих процесій, що переходили із одного святилища до іншого і яке супроводжувались галасливою музикою і танцями. Цицерон називає ці свята оргіями і говорить, що вони відбувались вночі. З багаточисельних імен Кабірів збереглись лише наступні: Аксієр, Аксіокерс, Аксіокерса, Камілл.

Кабіри. Міфологія Давньої Греції

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Мнемон — слуга знаменитого Героя Ахілла. Фетіда попередила сина, що якщо він уб’є дитя Аполлона, то сам помре від руки бога. Єдиним обов’язком Мнемона було нагадувати господареві про це.

Нарцис — надзвичайно красивий син беотійського річкового бога Кефісса і Німфи Ліріопи. Хлопець помер від любові до самого собі, споглядаючи свою особу.

Одіссей («сердитий») — цар острова Ітаки, син Лаерта і Антіклеї, муж Пенелопи. Одіссей — знаменитий Герой Троянської війни, що також прославився своїми мандруваннями і пригодами.


ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ?

Бог сну (за грецькою міфологією) — дізнатися

Богиня, уособлення згубної самовпевненості, нахабства і непомірної гордині (за грецькою міфологією) — дізнатися

Божество шлюбу, власне уособлений шлюбний гімн (за грецькою міфологією) — дізнатися