Крез. Міфологія Давньої Греції

Крез. Міфологія Давньої Греції

Крез (у давнину) — грецький цар, син Аліатта, останній лідійський цар з династії Мермнадів (560—546 років до нашої ери). Продовжуючи політику свого батька, Крез прагнув до володіння узбережжям Архіпелагу, для чого вів війни з грецькими колоніями (Ефесом і іншими містами). Проте північне і північно-західне побережжя Малої Азії, мабуть, не було в безпосередній залежності від Креза. Він продовжував дружні стосунки з дельфійським оракулом, за сприяння якого затвердилась на престолі династія Мермнадів. Дари Креза — серед яких, золота статуя лева, на п’єдесталі із ста сімнадцяти золотих цеглин — були послані у Дельфи. Якщо вірити храмовій легенді, під час випробовування грецьких оракулів, лише дельфійський виявився на висоті свого покликання.
Коли, згодом, Крез запитав, чи воювати йому проти Кіра, завойовних задумів якого він побоювався, оракул передбачив йому перемогу, якщо він перейде річку Галіс і вторгнеться в межі ворожої країни. Крез так і зробив, але мав повну поразку в Каппадокії. Повернувшись додому і розпустивши військо, оскільки справа була восени, Крез не чекав відновлення війни раніше найближчої весни. І союзників своїх, Набонеда вавилонського, Амазіса єгипетського і македонян, запрошував на допомогу через п’ять місяців. Кір, проте, несподівано для Креза прибув до Сардам і узяв їх в 546 році до нашої ери, після битви під містом і двотижневої облоги.
Розповідь Геродота про намір Кіра спалити Креза на вогнищі неправдоподібна, оскільки перси почитали вогонь чистим божеством і не спалювали ні жертовних тварин, ні трупів. Як ця, так і інші легенди, що прикрашають розповідь Геродота про Креза, — грецького походження і пов’язані частково з відомими розповідями про сім мудреців (стосунки Креза з Біасом, Піттаком і знаменита зустріч і бесіда з Солоном), частково з різними греко-азійськими міфами (про сина Креза, Аттіса, і його вбивцю Адраста).

Крез. Міфологія Давньої Греції

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Гіпнос — Бог сну. За Гесіодом — породження Нікти. Живе в Тартар поряд із братом-близнюком Танатосом, але на відміну від нього, Гіпнос м’якосердий і доброзичливий.

Гібріс — Богиня, уособлення згубної самовпевненості, нахабства і непомірної гордині.

Гіменей — божество шлюбу, власне уособлений шлюбний гімн. Гіменей вважався сином Аполлона і однією із Муз. Розповіді про його походження і зв’язки з різними міфічними особами суперечливі.

ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ?

Богиня ночі, володарка мороку. Володарювала над усіма привидами і чудовиськами, нічними баченнями і чаклунством (за грецькою міфологією) — дізнатися

Аркадський Бог пасовищ, виконавець волі Зевса, великий винахідник, заступник промисловості, Бог доріг, путівник і провідник мертвих (за грецькою міфологією) — дізнатися

Богиня роси (за грецькою міфологією) — дізнатися