Клеопатра. Міфологія Давньої Греції

Клеопатра. Міфологія Давньої Греції

Клеопатра (за грецькою міфологією) — донька Ідаса і Марпесси, дружина Мелеагра. Мелеагр, проклятий своєю матір’ю Алфеєю за вбивство свого дядька, брата Алфеї Плексиппа, відмовився захищати Калідон від нападу залишившихся двох живих братів Алфєї. Проте, згідно гомерівським гімнам, Клеопатра переконала його взяти участь в битві, в якій він загинув. Аполлодор говорить, що вважаючи себе винним в смерті чоловіка, Клеопатра повісилася.

Клеопатра і Перібея — перші дівчата, послані до Трої локрійцями як покарання за образу, нанесену Афіні їх царем Аяксом Оїлідом, що зробив в храмі цієї Богині насильство над троянським царівною-пророком Кассандрою, яка була жрицею Афіни. Клеопатра і Перібея до кінця життя залишались храмовими рабинями; коротко острижені, в одних хітонах і босі. Вони виконували найбруднішу і важчу роботу. Аякс Оїлід, учасник троянської війни, якого прозвали Локрійцем, був сином Оїлея, царя локрів.

Клеопатра (за грецькою міфологією) — донька Борея і Оріфії. Дружина Фінея, який вигнав Клеопатру із будинку ради чарівної доньки скіфського царя Ідеї. Ставши другою дружиною Фінея, Ідея не злюбила своїх пасинків Плексиппа і Пандіона від першого шлюбу Фінея з Клеопатрою. Помилково звинувативши їх у всіляких злодійствах, вона наказала їх засліпити і кинути в темницю. Брати Клеопатри, Бореади, звільнили своїх племінників (Сервій).

Клеопатра (за грецькою міфологією) — донька троянського царя Троса і Німфи Каллірої.

Клеопатра (за грецькою міфологією) — донька Даная і однієї із Гамадріад.

Клеопатра — ім’я багатьох єгипетських і сирійських цариць.

Клеопатра сирійська — цариця єгипетська, донька Антіоха III Великого. У 193 році до нашої ери стала чоловіком Птолемея V, принісши йому в придане Целесирію. Після смерті Птолемея Клеопатра сирійська керувала країною під час малоліття свого старшого сина Птолемея (Філометора) і успішно стримувала домагання свого батька на Целесирію і Єгипет.

Клеопатра I — цариця сирійська, донька попередньої. З 149 року до нашої ери дружина Александра Валу, узурпатора сирійського престолу. Після його смерті вона вийшла заміж за сирійського царя Димитрія Никатора. Коли останній, під час полону у парфян, одружився на парфянській царівні Родогуні, Клеопатра одружилась з Антіохом VII і вбила Димитрія після його повернення з полону. Одного зі своїх синів, Селевка, що мав намір захопити престол, вона також вбила і звела на престол свого іншого сина Антіоха VIII Грипу. Сина цього, що обтяжувався її владолюбством, вона хотіла отруїти, але Антіох дізнався про це і змусив її випити отруту.

Клеопатра II — цариця єгипетська, сестра попередньої. Після смерті свого першого чоловіка, Птолемея VII, розділяла престол зі своїм старшим сином Птолемеєм VIII Латіром, одруживши його на його ж сестрі, Селені. Але незабаром збудила проти нього в Александрії народний заколот і змусила його втекти, посадивши на престол свого молодшого сина Птолемея-Александра. Не довіряючи матір, останній втік. Маючи намір його вбити, Клеопатра призвала його назад, але була їм вбита.

Клеопатра III — цариця єгипетська, донька попередньої, дружина свого брата Птолемея VIII Латіра, якою він знехтував для другої сестри, Клеопатри Селени. У 117 році до нашої ери вийшла заміж за свого двоюрідного брата Антіоха Кізікського, що знаходився в цей час в міжусобній війні з своїм братом Антіохом Грипом. Потрапивши в полон до Антіоха Грипу, Клеопатра була вбита його дружиною, своєю сестрою Клеопатрою Тріфеной. Остання, у свою чергу, була вбита Антіохом Кизікським, в помсту за вбивство дружини.

Клеопатра IV Селена — сестра попередніх, дружина свого брата Птолемея VIII Латіра, згодом Антіоха IX Епіфана і, після смерті його, Антіоха Х Евсеба. Обкладена в Селевкії Тіграном, царем вірменським, взята в полон і вбита. Залишила сина Антіоха XIII Азіатського.

Клеопатра V — донька Птолемея VIII Латіра або Вереника III, дружина Птоломея XI Александра. Цар Александр у 88 році був вигнаний братом Сотером, що повернувся і зайняв престол, і царював до 81 року. Йому успадковувала Вереніка III Філопатор, на якій згодом одружився її пасинок Птоломей XII Александр, який вбив її на 19 день після весілля і незабаром сам був вбитий.

Клеопатра — єгипетська цариця, старша донька єгипетського царя Птолемея Авлета, по заповіту якого була призначена, в 52 році до нашої ери, 17 років від народження, співправителькою і дружиною свого дев’ятирічного брата Птолемея XII, але вигнана в 48 році до нашої ери всесильним тимчасовим виконавцем Ахіллой. Прибувши до Єгипту, Юлій Цезар узяв на себе посередництво між братом і сестрою. Клеопатра полонила своєю красою Цезаря, до якого сама з’явилась в Александрії, і він виступив за приведення у виконання заповіту. Коли Птолемей XII загинув під час війни з Цезарем, він передав правління Клеопатрі і її молодшому братові, з яким вона повинна була вступити в шлюб. Чарами своєї краси вона довго утримувала Цезаря в Александрії, облаштовувала свята і піднялась з ним вгору по Нілові у розкішному човні, аби показати йому чудеса Єгипту. Син, що народився у неї в 47 році до нашої ери, був визнаний Цезарем і названий Цезаріоном. У 46 році Клеопатра прибула до Риму, де оселилась в садах Цезаря і офіційно вважалася в числі друзів і союзників римського народу. Під час міжусобних воєн, після смерті Цезаря, вона тримала сторону тріумвіру, але оскільки підвладний їй кіпрський намісник Серапіон надав заступництво Касію, то, після битви при Філіппах, Марк Антоній викликав її в Кілікію для відповіді. Клеопатра з’явилася перед Антонієм в 41 році до нашої ери у вигляді Богині кохання Афродіти і досягла над ним необмеженої влади. У битві при Акциумі Клеопатра перша тікала, зі своїми 60 кораблями. Помилковою звісткою про самогубство довела Антонія до рішення накласти на себе руки і, після невдалої спроби спокусити своєю красою Октавіана, отруїлась або приклала до своїх грудей отруйну змію. Клеопатра була останньою представницею династії Птолемея. Після її смерті в 30 році до нашої ери Єгипет був обернений на римську провінцію. Із давніх істориків про Клеопатру писали Светоній — в біографії Октавіана Августа, Плутарх — в життєписі Антонія, Касій Діон, Страбон. Трагічна кончина Клеопатри викликала у Горація відчуття здивування до розвінчаної цариці. Мумії Антонія і Клеопатри перебувають в Британському музеї в Лондоні. У 1892 році в Александрії було знайдено уламок колосальної подвійної статуї, що змальовувала Антонія і Клеопатру.

Клеопатра. Міфологія Давньої Греції

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Паліки — демонічні істоти хтонічного типа, двоє близнят, два духи сірчаних джерел місцевої гори Адрони, поблизу Етни. Паліки почиталися у давнину як заступники здоров’я, землеробства і мореплавання.

Пегас — крилатий кінь, син Посейдона, брат велетня Хрісаора. Пегас разом з братом Хрісаором, як плід зв’язку горгони Медузи з Посейдоном, з’явився із крові Медузи, коли її обезголовив Персей.

Пігмеї — казковий народ карликів, що живе в Лівії або в Малій Азії. Розміром пігмеї були від мурашки до мавпи. У Страбона вони перераховуються разом з напівпсами, великоголовими, гніздовухими, безвусими, безносими, одноокими і крючкопалими.


ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ?

Бог війни, син Зевса і Гери (за грецькою міфологією) — дізнатися

Богиня полювання, сестра Аполлона. Вона дає світло і життя, вона богиня пологів і богиня-годувальниця (за грецькою міфологією) — дізнатися

Богиня розуму, війни, наук і мистецтв (за грецькою міфологією) — дізнатися