Римська богиня Юнона — верховна Богиня, покровителька материнства

Римська богиня Юнона — верховна Богиня, покровителька материнства

Юнона (за римською міфологією) — давньоіталійська верховна Богиня, дружина Юпітера, покровителька материнства, паралельне Юпітеру жіноче божество, пов’язане з ним по імені і в куксі. Так, культом Юпітера завідувало приношення жертв і розпалювальник вогню на жертовнику Бога Фламін Діаліс, культом Юнони — його дружина Фламіника; Юпітеру приносилися в жертву білих биків, Юноні — білих корів; Юпітеру були присвячені іди, Аноні — календи. Як Бог світла Юпітер мав прозвисько Луцетій, Юнона — Луцетія або Луціна. Юпітер і Юнона посилали дощ, втілювали войовничу відвагу і перемогу, і обидва божества носили царський титул. Мало-помалу первинне злиття їх в куксі слабшало, і нарешті Юнона відокремилася як Богиня-покровителька жінок і їх життя, оскільки ця остання, по віруванню давніх італійців, знаходилася під впливом місяця. Разом з численними святами, що існували на честь Юпітера, в римському календарі не було жодного загальнодержавного свята, що прямо відноситься до Юнони. Присвячені Богині календи вважалися службовими днями, тоді як іди (дні Юпітера) належали до свят.
Культ Юнони був поширений по всій Італії, включаючи Етрурію. У загальному зведенні римських релігійних вистав і обрядів знайшли собі місце всі особливості окремих місцевих культів Юнони, частково як пережиток, збережений населенням від давньої доісторичної епохи, частково як запозичення, що було наслідком завоювання міст-охоронців того або іншого культу. Пережитком давнього культу Юнони в Римі є обряд оголошення нового місяця, що народився, і нон, збігалися з першою її чвертю. На вершині Капітолія знаходився храм Юнони Монети (Радники, по іншому тлумаченню — Наречені; згодом при храмі був влаштований монетний двір, причому епітет Богині став вживатися для позначення як самої будівлі, так і монет), освячений в 344 році до нашої ери і споруджений, мабуть, на місці старого. День заснування цього храму припадав на перше червня — місяця, присвяченого Юноні. Інший давній храм Богині знаходився на Есквіліні, де спочатку стояв гай Юнони Люцини. Тут 1 березня відбувалося свято жінок Матроналії, що носило родинний характер: приносилися жертви і возносилися молитви за шлюбне щастя, чоловік робив дарунки дружинам, жінки пригощали рабів. Третім містом культу Юнони в Римі був Капітолійський храм, де Юнона Цариця мала свою нішу поряд з Юпітером і Мінервою. На честь Юнони Царіци в 179 році був споруджений самостійний храм при Фламінієвому цирку.
Як Богиня небесного і зокрема місячного світла (Луцина), Юнона мала особливий вплив на життя жінки, розмірене по місяцях, і в період вагітності. Їй же приписували силу допомагати породіллям. Під її заступництвом стояв обряд одруження, з якого починалося життя жінки. Богиня приводила наречену в будинок жениха. Її закликали при намазуванні маззю одвірків в будинку наречених, при розпусканні поясу нареченої і взагалі при укладенні шлюбу. Як Юнона Флавіона вона полегшувала кровотечу під час менструацій; як Оссіпаго допомагала розвитку зародка; як Луцина закликалася жінками при розродженні. У її касу при Есквілінському храмі вносили за новонароджених дітей певну суму грошей. Юнона посилала родючість: звідси роль козлиної шкіри — символу пристрасті — в куксі Юнони і Фавна.
У жовтневі нони, сьомого числа місяця, на Марсовому полі приносили жертву Юноні Куретіс як Богині родючості і войовничої відваги, представниці і покровительці родинного і родового побуту, державними органами якого були курії. Пізніше, з проникненням грецьких релігійних вистав і культів до Риму, грецька Гера асимілювалася з Юноною. З другої Пунічної війни Авентінська Юнона Цариця бере участь разом із грецькими божествами в священнодійствах, які призначалися в окремих випадках охоронцями грецької релігії і обрядовості — децемвирами. Під впливом грецьких релігійних вистав Марс став іменуватися сином Юнони і Юпітера. Окрім верховної Богині римського Олімпу — Юнони, в римській релігії відомі ще Юнони, що опікали життя окремих жінок: у кожної жінки була своя Юнона, точно так, як і у кожного чоловіка був свій особистий заступник — Геній.

Римська богиня Юнона — верховна Богиня, покровителька материнства

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Мнемозіна — Богиня пам’яті, донька Урану і Геї, Титаніда. Мати Муз, яких вона народила від Зевса. За числом дев’яти ночей, які Мнемозіна подарувала Зевсові, і Муз було дев’ять.

Тейя (Тея, Фейя)Титаніда, старша донька Урану і Геї, сестра і дружина Гіперіона, мати Геліоса (Сонця), Еос (ранішньої зорі) і Селени (місяці). По Ксенагору, народила від Океана керкопів Кандула і Атланти.

Тефіда (Тетія, Тіфія, Тефія, Тетіс)Титаніда, одне із прадавніх божеств в грецькій міфології. Це донька Геї і Урану і чоловіка брата Океану, з яким вона мала 3000 доньок, — Океанід і 3000 синів —річкових потоків. Її діти: річкові божества Іннах і Ахелон, а також Ладон, бог річки в Аркадії.


ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ?

Богиня, уособлення згубної самовпевненості, нахабства і непомірної гордині (за грецькою міфологією) — дізнатися

Божество шлюбу, власне уособлений шлюбний гімн (за грецькою міфологією) — дізнатися

Добродійні Богині, що втілюють радісний, добрий і вічно юний початок життя (за римською міфологією) — дізнатися