Римський бог Янус — римське божество дверей

Римський бог Янус — римське божество дверей

Янус (за римською міфологією) — римське божество дверей. Як таке мав дві особи, оскільки двері є і вхід, і вихід, вона веде і всередину удома, і назовні. Крім того, був Богом договорів і союзів. Янус керував началами, його місце у просторі — вхідні двері і ворота, його місце в часі — початок року, початок подій. До появи культу Юпітера Янус був божеством піднебіння і сонячного світла, що відкривало небесні брами і випускав сонце на небозвід, а на ніч замикав ці брами. Існувало також повір’я, що Янус царював на землі ще до Сатурну і навчив людей обчисленню часу, ремеслам і землеробству. З ним співвідносяться часи золотого століття, оскільки він вважався першим правителем Лаціума, цивілізації, яка традиційно визначається як «Прометеєва», оскільки її існування було ініційоване його дарами людству: вогнем, ремеслами та ін. Перший храм Януса був споруджений за переказами царем Нумой Помпілієм. Храм Януса був великою аркою, сполученою поперечними стінами, з двома воротами, які знаходились один навпроти одного. Всередині стояла статуя Бога, у якого були дві особи, обернених у протилежні сторони; одна — у минуле, інша — у майбутнє. У руці Януса був ключ, яким він відмикав і замикав небесні брами. Оскільки Янус був Богом часу, рахував дні, місяці і роки, то на його правій руці (на пальцях) було накреслено число 300 (латинські цифри CCC), а на лівій — 65 (латинські цифри LXV), що означало число днів у році. Римляни пов’язували Януса з долею, часом і війною. До Януса італійці зверталися при оголошенні війни. В образі Януса присутні і космічні конотації. У Овідія дволикий Янус, як втілення початку і кінця, ототожнюється з хаосом, з якого виник впорядкований світ. У ході цього процесу сам Янус із безформної глиби-кулі перетворився на Бога, що обертає, по Овідію, вісь світу. Можливо, спочатку він виступав як верховне божество. Його ім’я згадували першим при зверненні до Богів. Його епітет Гемін означає Подвійний. Образ Януса може розглядатися як вираження єдності протилежностей і уособлення всеосяжності, влади над всіма сферами буття. Цей образ втілює уявлення про те, що технічний прогрес спричиняє за собою безповоротні і частенько негативні зміни у людському устрої. Це символ необережного і непередбачливого використання природних сил і досягнень цивілізації. Янус був також заступником подорожніх і охоронцем доріг, і почитався серед італійських моряків, які вірували, що саме він навчив людей будувати перші кораблі. У жертву Янусові приносили вино, плоди і медові пироги, а на початку року — білого бика.

Римський бог Янус — римське божество дверей

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Сфінкс — чудовисько, породжене Тифоном і Єхидною, демон-душитель в образі напівжінки, напівлева з крилами птаха. Він уособлення неминучої долі і нелюдської муки.

Сцілла — донька Гекати (богиня ночі) чудовисько із шістьма головами, з трьома рядами зубів в кожній, з дванадцятьма ногами. Мешкала в Сіцілійській протоці навпроти іншого чудовиська Харібди. Прохід був надзвичайно небезпечний для мореплавців, оскільки Сцілла пожирала майже усіх мореплавців.

Тельхіни — вулканічні божества морської глибини, що почиталися на Родосі як супутники Посейдона. Тельхінів у древніх греків зображали собакоголовимі і ласторукими чаклунами.


ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ?

Діана — римська Богиня місяця. У грецькій міфології їй відповідає… дізнатися

Фортуна — римська Богиня випадку і долі. У грецькій міфології їй відповідає… дізнатися

Грації — римські Богині краси і витонченості. У грецькій міфології їм відповідають … дізнатися