Іо. Міфологія Давньої Греції

Іо. Міфологія Давньої Греції

Іо (за грецькою міфологією) — донька прадавнього аргівського царя і в той же час річкового Бога Інаха і Мелії, кохана Зевса. Побоюючись гніву своєї дружини Гери, Зевс перетворив Іо на білосніжну корову, але Гера зажадала її собі в дар і приставила до неї вартовим Аргуса. За іншими джерелами, Іо була жрицею аргівської Гери, але оскільки її покохав Зевс, то Гера перетворила Іо на корову і змусила тисячоокого Аргуса стерегти її. Гермес, за наказом Зевса, приспав Аргуса грою на флейті, щоб вбити його, але Гера наслала на Іо страшного овода, який постійно жалив і невідступно переслідував її. Марно Іо бігла від нього через усю Грецію на північ, через фракійський Босфор, який і отримав від цього свою назву (коров’ячий брід), до Азії. Під час своїх мандрів Іо зустріла прикованого до кавказьких скель Прометея, який звелів їй йти на береги Ніла і передрік велике майбутнє її потомству (Есхіл). Лише у Єгипті звільнилася вона від переслідувань і прийняла знову людську подобу.
У Єгипті у неї від Зевса народився син Епафос, який став царем Єгипту і збудував місто Мемфіс. Від цього Епафоса, через Лінкея і Гіпермнестру, сталася давня аргосська династія Персеїдів. Епафос став родоначальником Героїв — Даная, Єгипта, Алкмена, Персея, Амфітріона, Геракла та інших. Згодом Іо вийшла заміж за єгипетського царя Телегона. За Аполлодором, у Єгипті почиталась під ім’ям Ісиди. Іо, за первинним міфологічним значенням — рогата Богиня Місяця, блукаюча по піднебессю, вкритому незліченними зірками. Міф про Іо знайшов віддзеркалення у творах грецького вазопису. Європейське мистецтво звертається до міфу з 15 століття в ілюстраціях і живописі.

Іо. Міфологія Давньої Греції

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Перс — молодший Титан. Син Крія і Еврібеї. Муж Астерії, батько Гекати.

Прометей — син Титану Япета і Океаніди Клімени, за іншою версією — Асії або богині правосуддя Феміди. Дарував людям божий вогонь, захований громовержцем Зевсом.

Селена — відома також під ім’ям Мена (Мене). Титаніда, донька Гіперіона і Тейі, сестра Геліоса і Еос. Богиня місяця. Згідно аркадянам, вони народилися раніше Луни. У небесах коханим Селени був сам Зевс.


ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ?

В римській міфології Бог торгівлі, прибутку і збагачення, заступник мандрівниківдізнатися

В римській міфології Богиня мудрості, мистецтва, війни і міст, покровителька ремісниківдізнатися

В грецькій міфотворчості Богиня пам’ятідізнатися

Богині долі, природної необхідності, вічних і непорушних світових законів (за грецькою міфологією) — дізнатися