Іно. Міфологія Давньої Греції

Іно. Міфологія Давньої Греції

Іно (за грецькою міфологією) — одна із доньок Кадма, друга дружина беотійського царя Афаманта, якому народила Леарха і Мелікерта, мачуха Гелли і Фрікса. Її доля була однією із улюблених сюжетів грецьких, переважно трагічних, поетів і передається у декількох версіях. За однією розповіддю, Афамант одружується на Фемісто, вбачаючи, що Іно померла. Але згодом з’ясувавши, що Іно жива і живе Вакханкою на Парнасі пішов її шукати. Тоді Фемісто вирішила вбити дітей Іно і доручила рабині вкрити вночі її власних дітей чорним, а дітей Іно — білим покривадлом. Цією рабинею була сама Іно, яка змінила покривадла, так що Фемісто вбила своїх власних дітей і, відкривши свою помилку, повісилася.
За Овідієм, Персефона передала Іно і її чоловіку на виховання немовля Діоніса, сина її загиблої сестри Семели від Зевса. Проте, коли дружина Бога-громовержця, ревнива Гера дізналась про це, вона вразила Афаманта та Іно безумством за те, що вони виховали Діоніса. Спочатку Іно зі своїми сестрами, Автоноєю і Агавою, розтерзали сина Агави. Згодом Афамант вбив одного зі своїх синів Леарха, коли ж він хотів згубити і іншого, то Іно, рятуючи другого сина Мелікерта, кинулась із ним в море, де була перетворена на добродійне морське божество на ім’я Левкофея, а Мелікерт став божеством на ім’я Палемон (Овідій). Обидва вони допомагають морякам і подорожнім, що терплять лихо. Наприклад, Одіссей був врятований у бурю Левкофеєю (Гомер, «Одіссея»). У Римі Іно почиталась під ім’ям Матір Матута, а Палемон як Портун, що допомагає морякам благополучно досягти гавані. Є версія, за якою Іно сама вбила свого сина в пориві ревнощів до однієї з рабинь.
За іншим міфом, Іно зненавиділа Фрікса і Геллу, дітей Афаманта від першого шлюбу з Нефелою, і вирішила їх згубити. Вона вмовила жінок Беотії підсмажити насіння, призначене для посіву і тому в країні був неврожай. Аби дізнатись причину лиха Афамант відправив до оракула послів. Іно обманула їх і ті повідомили цареві помилкову відповідь — земля буде родити, якщо Фрікс стане жертвою Зевса на горі Лафістій. Народ став вимагати смерті царевича. Афаманту не залишилось нічого іншого, як голосно голосячи, відвести сина на вершину гори. Він вже був готов до того, щоб перерізати Фріксу горло, але несподівано з’явився крилатий золотий баран, посланий Нефелою. За Аполлодором, Фрікс підійнявся на спину барана. Гелла молила, аби брат взяв її з собою, а не залишав на милість батька і мачухи. Фрікс всадив сестру попереду себе на спину барана, і той помчав їх на схід. Вони летіли довго, але раптом у Гелли запаморочилась голова і руки її розімкнулись. Вона впала у води протоки, що отримала її ім’я, — Геллеспонт, а Фрікс досяг володінь царя Еєта у Колхіді.

Іно. Міфологія Давньої Греції

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

ЛетоТитаніда, донька Титану Кея і Феби, дружина Зевса, з якою він розлучився заради Гери, або ж його кохана поза шлюбом, мати близнят Аполлона і Артеміди.

Менетій (Менетій, Менойтій) — син Титану Іапета і Клімени, брат Прометея, Атланта і Епіметея. Під час Титаномахії Менетій був вражений перуном Зевса і скинутий в Тартар (або відправлений до Ереб).

Паллант — син Геї і Урану. Під час Гігантомахії Афіна скрушила хтивого Палланта уламком скелі, а потім зідрала з нього, ще живого, шкіру, щоб зробити собі егіду.

Перс — молодший Титан. Син Крія і Еврібеї. Муж Астерії, батько Гекати.


ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ?

Велика матір Богів (за грецькою міфологією) — дізнатися

Божество безумства, породження Никти (Богині Ночі) з крові Урану (за грецькою міфологією) — дізнатися

Богиня підземного світу, персоніфікація безумства, яка насилається на людей, що переступили встановлені закони і звичаї (за грецькою міфологією) — дізнатися

В римській міфології бог війни, прадавнє божество Риму, яке входило в тріаду богів, що спочатку очолювали римський пантеон — дізнатися