Іксіон. Міфологія Давньої Греції

Іксіон. Міфологія Давньої Греції

Іксіон (за грецькою міфологією) — син Флегія (або Арея), цар лапіфів у Фессалії (за іншими джерелами флегіїв), батько Піріфоя, брат Короніди. Іксіон засватався до Дії, доньки свого родича Деїонея, пообіцявши за наречену багатий викуп. Коли Деїоней прибув щоб забрати звичайні дарунки від жениха, Іксіон, підступно скинув Деїонея у провалля, на дні якого були вогнище і розкидане палаюче вугілля. Деїоней згорів живцем. Це було першим вбивством родича на Землі. Злочин був настільки огидний, що ніхто не бажав узяти на себе очищення Іксіона. Але сам Зевс вступився за нього і навіть запросив його до трапези Богів. Але і тут дика вдача Іксіона взяла своє, і він став переслідувати Геру ганебними пропозиціями. Зевс обдурив Іксіона і замість Гери надав йому хмару, подібну до образу Богині (або втілену хмару — Богиню Нефелу). Згодом Зевс наказав Гермесу безжалісно висікти нечестивця, а згодом прив’язати його до вогненного колеса, яке тут же підхопили вітри і прокотили по піднебессю (Аполлодор).
Від шлюбу Іксіона з Дією народився Піріфой, хоча є оповіді, що батьком дитя був Зевс. А від хмарної дружини Нефели Іксіон мав дике покоління Кентаврів. Найбільш рання літературна фіксація міфу про Іксіона у Піндара («Піфійські оди»). У старогрецького ліричного поета Піндара і інших пізніших авторів, Іксіон в покарання за свою ганьбу прикований в Тартарі до вогняного колеса, що вічно крутиться з неймовірною швидкістю. У міфі про Іксіона очевидні рудименти давнього уявлення про силу стихій. Вогненне колесо, до якого прив’язаний Іксіон, деякі дослідники схильні зводити до уявлення про сонячний диск, що переміщується по небозводу. У античному образотворчому мистецтві сюжет міфу про Іксіона зустрічається головним чином у живописі. Пізніше до нього звертались художники.

Іксіон. Міфологія Давньої Греції

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

КойТитан, син Урану і Геї, брат і муж Титаніди Феби, що народила Лето і Астерію. Брав участь в Титаномахії і був разом з братами скинутий Зевсом в Тартар.

Крій (Кріос) — в старогрецькій міфології один із Титанів, син Урану і Геї, чоловік доньки Понта Еврібії. Був повержений під час Титаномахії і скинутий в Тартар.

Кронос — син бога піднебіння Урану і богині землі Геї. Він піддався на домовленості матері і оскопив свого батька Урана, щоб припинити безкінечні народження його дітей.


ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ?

Богиня краси, щасливої любові і шлюбу, що перевершує усіх богинь красою і витонченістю (за грецькою міфологією) — дізнатися

Богиня садів, краси і любові, покровителька нащадків Енея і усіх римлян (за римською міфологією) — дізнатися.

Бог Сонця. Знаходиться над усіма, високо в піднебессі, то бачить усі діяння людей і Богів (за грецькою міфологією) — дізнатися