Іфігенія. Міфологія Давньої Греції

Іфігенія. Міфологія Давньої Греції

Іфігенія (за грецькою міфологією) — донька Агамемнона і Клітеместри, сестра Ореста. Спочатку епітет і один із різновидів Артеміди, що почиталась і в історичний час з цим прізвиськом в Герміоні та інших місцях. Коли Іфігенія прославилася у грецькій міфотворчості як Героїня, то про її походження і обставини життя склались найрізноманітніші легенди. Завдяки аттичним трагікам, що обробили сюжет, найбільш поширеною версією міфу стала наступна. Коли греки вирушили до Трої і готові були вже вирушити в дорогу з беотійської гавані Авліди, Агамемнон (за іншими джерелами Менелай) образив Артеміду, вбивши на полюванні присвячену їй лань. За це Богиня наслала безвітря, і флот греків не мав можливості вирушити в дорогу. Віщун Калхас оголосив, що Богиня може бути умилостивлена лише принесенням їй в жертву Іфігенії. Агамемнон, за наполяганням Менелая і війська, повинен був погодитись на це, і Іфігенія прибула до табору, під приводом заручення з Ахіллом. Коли вона прибула вже все було готово для принесення жертви. Артеміда зглянулась і в останній момент заклання замінила Іфігенію козою, а її викрала і понесла на хмарі до Тавриди, де Іфігенія стала її жрицею і вбивала перед її вівтарем мандрівників, що потрапляли туди з бурями.
У Тавриді через багато років опісля, Іфігенію знайшов її брат Орест. Він переслідуваний Ериніями, прибув туди зі своїм другом Піладом, за наказом дельфійського оракула, аби доправити до Еллади зображення Артеміди Таврійською, що впало, за переказами, з піднебесся. Брат і сестра разом повернулися на батьківщину і Іфігенія продовжувала служити в храмі Артеміди в аттичному поселенні Браврон. Тут вже у історичний час показували могилу Іфігенії, а в сусідньому поселенні арафенідських Галах і інших місцях дерев’яну статую Артеміди, доставлену нібито із Тавріди. Таким чином зводились воєдино дані культу і міфу про Іфігенію, що склався у Греції впродовж 7—6 століть до нашої ери і поширився далеко за її межами. Геродот, повідомляючи про міф, що існує у скіфів в Тавриді куксі Богині Деви (місцева паралель грецької Артеміди), додає, що вони називають цю Богиню Іфігенією. Згідно Павсанію, Артеміда інколи носила прізвисько Іфігенія. Про місце смерті і поховання Іфігенії також існує розбіжність. Гесіод вказує, що Іфігенія не померла, а перетворена Артемідою на Гекату. Інші поети продовжують її життя на далекій півночі з Ахіллом, де насолоджується безсмертям. Взагалі ім’я і культ Іфігенії зустрічається в Греції усюди, де почиталась Артеміда.

Іфігенія. Міфологія Давньої ГреціїІфігенія в Тавриді
(Валентин Серов, 1893)

Іфігенія. Міфологія Давньої ГреціїЖертвопринесення Іфігенії
(Джованні Баттіста Тьєполо, 1757)

Повернутися на сторінку «Міфологія у мистецтві»

Іфігенія. Міфологія Давньої Греції

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Фріна — знаменита грецька гетера; прославилася тим, що була натурницею знаменитих художників Праксителя і Апеллесу.

ХіронКентавр, син Кроноса і Океаніди Філіри. Хірон народився напівконем-напівлюдиною, оскільки Кронос, захоплений в любовному союзі із Філірою своєю дружиною Реєю, набрав вигляду коня.

Цирцея — могутня чаклунка, донька бога сонця Геліоса і Персеїди. Отруївши свого чоловіка, царя сарматів, вона оселилася на чарівному острові Ея. Лише Одіссей зміг зруйнувати її злі чари через рік після прибуття на острів.


ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ?

Зефір — грецький Бог бог західного вітру. У римській міфології йому відповідає… дізнатися

Кронос — грецький Бог часу. У римській міфології йому відповідає… дізнатися

Мойри — грецькі Богині людської долі. У римській міфології їм відповідають… дізнатися