Ідас. Міфологія Давньої Греції

Ідас. Міфологія Давньої Греції

Ідас (за грецькою міфологією) — син мессенського царя Афарея і Арени, батько Клеопатри. Ідас і його брат-близнюк Лінкей — мессенські Герої, тотожні за своїм первинним значенням лаконським Діоскурам — Кастором і Полідевком. Деякі міфотворці оповідають, що Лінкей був сином Афарея, а Ідас — Посейдона. Брати разом брали участь у Калідонському полюванні і Поході аргонавтів. Аполоній Родосський відзначає, що Ідас відрізнявся непомірною силою і спритністю, а Лінкей за словами Піндара і Аполлодора славився небувалою гостротою зору. Ідас був одружений на Марпессі, донці Евена епоніма етолійської річки. Марпессою хотів володіти Аполлон, але Ідас викрав її на колісниці, запряженій крилатими кіньми, надані йому Посейдоном. Евен і Аполлон почали переслідувати Ідаса, але Евен впав у річку і був не в змозі їх наздогнати. А Аполлон наздогнав втікачів в Мессенії. Ідас став битись з Богом, але Зевс спинив їх, надавши Марпессі вибір. Вона надала перевагу смертному із побоювання, що Бог покине її коли вона почне старіти. Плодом союзу Ідаса з Марпессою була Клеопатра, або Алкіона, дружина Мелеагра. Обидва брата, що називаються також Афаретидамі, за ім’ям свого батька, були національними Героями підкореної Мессенії, чим і пояснюється їх другорядне значення поряд із Героями Спарти — Діоскурамі. Як ті, так і інші (подібно до інших сонячних Героїв) спочатку володіли великими стадами, були подружжям місячних Богинь Феби і Ілаїри, доньок Левкіппа, брата Афарея.
Із поневоленням Мессенії, первинне право Афареїдів перетворилось на незаконне домагання. Із-за стад і Левкіппіда, Афареїдам довелось витримати нерівну боротьбу з Діоскурамі, в якій вони і гинуть. Як розповідає Аполлодор, брати вступили у жорстоку суперечку з Діоскурамі із-за поділу вкраденої худоби. Ідас розрубав одного бика на чотири частини і мовив, що той, хто з’їсть свою частину швидше за всіх, отримає половину стада, другий — худобу, що залишилась. Ідас першим розправився зі своєю долею і став допомагати Лінкею. Так Афаретіди забрали всю худобу і погнали її до Мессенії. Через деякий час Діоскури кинулися наздоганяти і доки Ідаса і Лінкея не було в місті, захопили худобу і іншу здобич. Знаючи, що Афаретіди їх переслідуватимуть, Діоскури влаштували засідку, сховавшись в дуплі дуба. Проте гострозорий Лінкей побачив їх ще з гори Тайгет, а Ідас примчався і шпурнув в дупло спис, яким простромив Кастора. Полідевк уразив списом Лінкея, після чого Ідас шпурнув в Полідевка величезний камінь, а сам загинув від Перуна Зевса, що став на сторону своїх синів. За іншою версією Кастор убив Лінкея. Засмучений Ідас припинив битву і зайнявся похованням брата. Тоді Кастор нахабно зруйнував тільки що споруджений на могилі монумент, викрикуючи, що Лінкей його не гідний. Ідас розлютився і увіткнув свій меч в живіт Кастора, за що Полідевк йому тут же помстився. Перший розвиває міф в цьому дусі Піндар («Немейські оди»). Більш повно розвинена ця легенда в Аполлодора, Феокрита і Овідія.

Ідас. Міфологія Давньої Греції

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Горгони — чудовиська жіночої статі. За Гесіодом — це три сестри Фено, Евріала і Медуза, крилаті жінки-чудовиська вкриті лускою, з іклами, із зміями замість волосся, видають страхітливий рев. Погляд їх перетворює все живе на камінь. Горгони — чудовиська, доньки морських божеств Форкія і Кето, онучки богині-землі Геї і моря Понта. Їх три сестри: Сфено, Евріала і Медуза.

Горгульї — нижчі демонічні крилаті божества, посередники між Богом і людьми. Горгульї — втілення узагальненого уявлення про невизначену божу силу, злу або милостиву, визначаючу долю людини.

Грайі — старі, або жінки, що втілювали старість. Мешкали неподалік від Горгон, сестрами яких вони вважалися і яких вони охороняли. Грайі мають мідні руки і володіють на трьох одним зубом і одним оком, якими вони користуються по черзі.


ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ?

Діана — римська Богиня місяця. У грецькій міфології їй відповідає… дізнатися

Фортуна — римська Богиня випадку і долі. У грецькій міфології їй відповідає… дізнатися

Грації — римські Богині краси і витонченості. У грецькій міфології їм відповідають … дізнатися