Харидем. Міфологія Давньої Греції

Харидем. Міфологія Давньої Греції

Харидем (у давнину) — один із полководців-найманців IV століття до нашої ери, Уродженець міста Орея на Евбеї. Вже в ранній молодості брав участь як найманець в походах проти афінян і в піратських набігах. Коли афінський полководець Іфікрат був відправлений для завоювання Амфіполя, Харидем зі своїм військом приєднався до афінян, але замість того, щоб відвести виданих амфіполітами заручників до Афін, передав їх назад амфіполітам. Порвавши внаслідок цього з афінянами, він поступив на службу в 364 році до нашої ери до фракійського царя Котісу, а незабаром після цього, разом з олінфійцями, підтримував амфіполітів проти афінян.
Потрапивши до руки афінян, він зумів відвернути від себе покарання за зраду і поставив справу так, що афінський полководець Тимофій прийняв його з військом до себе на службу. За надану цього разу афінянам допомогу він отримав право афінського громадянства і був нагороджений вінком. У 362 році Харидем переправився до Малої Азії і поступив на службу до Мемнона і Ментора, в 361 році до нашої ери він був вибраний в Афінах в полководці разом з Фокіоном і Харетом. В 360 році Харидем підтримував сатрапа Оронта, що відділився від персидського царя Артаксеркса II Мнемона і в той же час вів за власний страх і рахунок війну в Еоліді. Знаходячись на службі в Мемнона і Ментора, Харидем допомагав останнім і їх тестеві, сирійському сатрапові Артабазу, в боротьбі з персидським царем. Але, зрадивши Артабазу, він потрапив у скрутне становище і звернувся за допомогою до афінського полководця Кефісодоту, пропонуючи, зі свого боку, завоювати афінянам Херсонес. Поки афіняни зволікали, Мемнон і Ментор виручили Харидема, який негайно відправився до Фракії, аби знову поступити на службу до фракійського царя.
У 359 році до нашої ери Котіс був вбитий і завдяки втручанню Харидема, який одружився на донці Котіса, царем Фракії був проголошений юний син останнього, Керсоблепт. Тим часом, Харидем вдало боровся з афінянами і запропонував їм настільки образливі умови договору, що афінський полководець Кефісодот був зміщений і присуджений до сплати п’яти талантів штрафу, а договір був в народному зібранні знехтуваний. У той же час, за посередництва Харидема, Фракія була розподілена між трьома царями — Керсоблептом, Амадоком і Берісадом, і Херсонес, за винятком Кардії, відійшов до афінян. Після смерті Берісада, Харидем задумав усунути від влади його синів і синів Амадока, але оскільки на стороні останніх стояли наймані вожді Афінодор, Сімон і Біанор, то на прохання Харидема афінянин Арістомах запропонував в народному зібранні вибрати Харидема полководцем, вказуючи на те, що лише він зможе завоювати афінянам Амфіполь. В той же час хтось вніс до народного зібрання пропозицію, що всякий, хто уб’є Харидема, буде арештований, і що особа або місто, які дадуть притулок вбивці Харидема, будуть ворогами афінян.
Коли Філіпп II почав свої приготування до війни з грецькими державами, Харидем в 351 році до нашої ери був посланий афінянами як полководець до Херсонес, а в 349 році відправлений на допомогу до олінфійців, які, проте, постаралися відбутися від Харидема, внаслідок його розгнузданої і свавільної поведінки. Після битви при Херонеї прибічники Харидема знову внесли пропозицію про обрання його в полководці, але перевагу взяла партія миру, і обраним виявився Фокіон. В той же час Харидем за пожертвування в афінську халкотеку щитів отримав у винагороду почесний вінок. Після смерті Філіппа, Александр Македонський зажадав видачі серед десяти найбільш небезпечних афінян і Харидема, але, на прохання афінян, визнав можливим задовольнитися вигнанням Харидема, який втік до Азії до Дарія. Але і тут Харидем відразу виявив свій неспокійний характер: висловивши відкрито своє неспівчуття військовим приготуванням, які в той час робилися зважаючи на Олександра, що загрожував. Він накликав на себе підозру в зраді і в 333 році до нашої ери був страчений.

Харидем. Міфологія Давньої Греції

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Юпітер — в римській міфології всемогутній Бог піднебіння, цар Богів. Юпітер почитався як верховне божество, повелитель грому і блискавок.

Ялем — божество ридання і плачу, син Аполлона і Калліопи.

Янус — римський Бог дверей; як таке мав дві особи. Також був Богом договорів і союзів. Янус керував началами. До появи культу Юпітера Янус був божеством піднебесся і світла.

Ясо — Богиня зцілення, донька Асклепія і Епіони, онучка Аполлона, сестра Богині здоров’я Гігієї і лікарів Подалірія, Махаона, Панакеї і Акессо.


ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ?

Велика матір Богів (за грецькою міфологією) — дізнатися

Божество безумства, породження Никти (Богині Ночі) з крові Урану (за грецькою міфологією) — дізнатися

Богиня підземного світу, персоніфікація безумства, яка насилається на людей, що переступили встановлені закони і звичаї (за грецькою міфологією) — дізнатися