Харібда. Міфологія Давньої Греції

Харібда. Міфологія Давньої Греції

Харібда (за грецькою міфологією) — втілення представлення всепоглинаючої морської пучини (етимологічно Харібда означає вир). У гомерівському епосі Харібда зображається як морське божество, що мешкає в Мессенській протоці під скелею у відстані польоту стріли від іншої скелі, яка була місцеперебуванням шестиголового чудовиська Сцілли (Гомер, «Одіссея»). Харібда у Гомера не має індивідуальності: це просто морський вир, який тривожить незрима водяна Богиня, яка три рази на день поглинає і стільки ж разів вивергає морську воду під другою із згаданих скель. Навіть Посейдон був не в силах врятувати від загибелі людину, що потрапила у вир між Харібдою і Сціллою, де все ж таки зумів проплисти Одіссей.
Коли Одіссей зі своїми супутниками проходив тісною протокою між Сціллою і Харібдою, остання жадібно поглинала солону вологу. Розрахувавши, що смерть від Харібди загрожує неминуче всім, тоді як Сцілла могла схопити своїми лапами лише шість чоловік, Одіссей, з втратою шести своїх товаришів, уникає жахливої протоки. Коли пізніше, в покарання за святотатственне биття биків Гіперіона, по волі Зевса, буря розбила корабель Одіссея і розкидала по морю трупи його товаришів, сам Одіссей, що встиг причепитися до щогли і кіля, був знову віднесений вітром до Харібди. Бачивши неминучу загибель, він в той момент, коли уламки корабля потрапили у вир, вхопився за гілки смоківниці, що спускалася до води, і був в такому положенні до того часу, поки Харібда не викинула назад «бажані колоди». Тоді він, розкинувши руки і ноги, всім тягарем впав на викинуті залишки рангоуту і щогли свого корабля і, осідлавши їх, вибрався з виру (Гомер, «Одіссея»).
Подібно до Одіссея, щасливо минув Харібду і Ясон зі своїми супутниками, завдяки допомозі Фетіди і її сестер-Океанід (Аполлоній Родоський). Еней же, якого також чекала дорога між Сціллою і Харібдой, вважав за краще об’їхати обхідним шляхом небезпечне місце. У прадавніх міфологічних оповідях Харібда навряд чи грала яку-небудь роль. Пізніше вона була названа донькою Посейдона і Геї. Окрім мессенської Харібди, у давнину з її ім’ям були пов’язані пропащі, в якій зникав на деякому протязі перебіг річки Оронта в Сирії, між Антіохією і Апамеєю, і вир біля Гадіри в Іспанії.

Харібда. Міфологія Давньої Греції

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Харити — доньки Зевса і Океаніди Евріноми, втілювали радісне, добре і вічно молодий початок. Звали Богинь: Аглая («сяюча»), Евфросіна («благомисляча»), Талія («квітуча»), Клета («бажана») і Пейто («переконання»).

Хлориду — Богиня рослинності, донька Персефони, дружина Посейдона.

Хлориду — Богиня квітів, кохана Зевса, мати Карпоса.

Ювента — Богиня юності, що мала своє невелике святилище Аедікула в межах храму Юпітера Капітолійського.

 

ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ?

Страшні Богині прокльону, помсти і кари, що повставали проти злочинців і карали їх лише ради відновлення етичного порядку в світі (за грецькою міфологією) — дізнатися

Наймогутніший і вищий із Богів грецького народу, державний володар світу, батько Богів і людей (за грецькою міфологією) — дізнатися

Богиня-покровителька породіль. У грецьких оповідях з’являється як рятівна, або як ворожа сила при народженні — дізнатися.