Гарпії. Міфологія Давньої Греції

Гарпії. Міфологія Давньої Греції

Гарпії (за грецькою міфологією) — Богині вихору, за римською — духи вітрів. За Гесіодом, доньки Тавманта і Електри, сестри Арки і гарпії Іріди. У Гомера зустрічається згадка про одну Гарпію Подарге, що народила від Зефіра ахіллесових коней Ксанфа і Баліоса. У Гесіода і Аполлодора — їх дві. Гесіод називає їх крилатими прекраснокудрими Богинями на ім’я Аелло і Окіпета. У подальшому їх чисельність досягла п’яти — Аелла, Аеллопа, Подарга, Окіпета, Келено і вони стали відображатись крилатими чудовиськами, птахами з дівочою статтю. Зображаються у вигляді крилатих напівжінок-напівптахів огидного вигляду, вічно голодні, з розкуйовдженим волоссям, гострими кігтями, що поширюють жахливий сморід.
Гарпії літали швидше за птахів і вітри. З пронизливим пищанням нападали вони на свої жертви. Гарпії злісні, вони викрадають дітей і душі людей. Живуть на Строфадських островах в Егейському морі, а Вергілій розповідає, що вони мешкають в Аїді. За Гігіном, їх матір’ю була Озомена. Гарпії напали на трьох доньок Пандарея, яких виховувала Афродіта. Коли Богиня обговорювала із Зевсом за кого видати заміж сиріт, вони схопили дівчат і віднесли їх Ериніям, які змусили страждати дітей за гріхи батька. Аполлоній говорить, що Гарпії переслідували Фінея — як тільки цар збирався поїсти, вони налітали, хватали їжу, а блюда, що залишились, заражали таким смородом, що до них неможливо було доторкнутись.
В «Одіссеї» гарпіям приписують викрадання людей зниклих без вісті. Такими є вони у оповіді аргонавтів, де мучать сліпого фракійського царя Фінея, викрадаючи і поганячи у нього їжу. Аргонавти Зет і Калаїд, крилаті сини Борея, переслідують їх до Строфадів, де пізніше їх застає Еней. За ті муки, що вони доставляли Фінею їх ледве не вбили Калаїд і Зет. Гарпій врятувало лише заступництво їх сестри Іріди.

Гарпії. Міфологія Давньої Греції

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Астерія — донька Титана Коя і Феби, яка рятуючись від переслідувань Зевса, обернулася на перепелицю. За іншим переказом, кинулася в Егейське море й перетворилася на острів Делос.

Астрей (зоряний) — божество зоряного піднебесся. Гесіод вважав Астрея Титаном другого покоління, сином Крія і Еврібеї, чоловіком Еос, батьком вітрів Борея, Нота, Зефіру і Евра.

АтлантТитанід, син Титану Япета і Океаніди Клімени. Він підтримував небесне зведення поблизу саду Гесперід в покарання за участь у битві із Зевсом на стороні Титанів.


ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ?

Гестія— грецька Богиня домівки. У римській міфології їй відповідає… дізнатися

Гефест — грецький Бог вогню і ковальського ремесла. У римській міфології йому відповідає… дізнатися

Гея — грецька Богиня землі. У римській міфології їй відповідає… дізнатися