Гармонія. Міфологія Давньої Греції

Гармонія. Міфологія Давньої Греції

Гармонія (за грецькою міфологією) — донька Ареса і Афродіти, дружина Кадма, мати Іно, Агави, Семели, Автоноя, Полідора і Іллірія. Весілля Кадма і Гармонії вшанували своєю присутністю олімпійські Боги. Афіна подарувала їй позолочений пеплос, що додає хазяйці божу гідність, а Афродіта дала Гармонії золоте намисто роботи Гефеста, яке робило власницю прикраси чарівною. Виготовлене Гефестом намисто, проте, мало властивість приносити його володарю нещастя. Про лиха, заподіяні Гармонії, існує цілий ряд розповідей давніх авторів. За Аполлодором у старості Гармонія і Кадм перетворилися на драконів і були відправлені Зевсом на Острови Блаженних. За іншою версією Арес перетворив їх на левів.
Більшість міфологів і істориків (Меверс, Брандіс, Ленорман, Дункер та ін.) вважають Кадма антропоморфізованим східним божеством. Ім’я його походить від семітського Qadem (Схід), а ім’я Європи — від семітського Ereb (Захід). У ньому бачать Мелькарта, який мандрує у пошуках за Астартою і нарешті з’єднується із нею священним шлюбом (причому Гармонія тотожна із Європою і обидва — з Астартою). Деякі новітні дослідники (Е. Мейєр, Р. Д. Міллер, О. Крузіус) доводять, що всі подробиці, які виставляють Кадма фінікійцем, мають бути віднесені на рахунок пізньої літературної обробки. Прадавнє беотійське джерело (гесіодівська «Теогонія») повідомляє про Кадма — царя «землі Кадмійської», тобто Фів, і нічого не говорить про його минуле. Отже Кадм, тубільне божество, епонім замку Кадмеї і народу кадмеїв. Розповідь про прибуття Кадма в Дельфи і про всі подальші події виник під впливом Дельфійського оракула. Багато його деталей зустрічаються і в інших оповідях (про Язона, Пелея і Фетіду і т. д.). Ще пізніше було додано пошуки Європи — спочатку самостійний міф, подібний до міфу про викрадання і пошуки Персефони. Країни, з яких ніби то прибув Кадм, — просто нечувані землі далекого Сходу і Півдня, подібні до землі Гіперборея. Уявлення про них виникли в аполлонівській релігії, як про країни нічного і зимового перебування сонця. Лише згодом їх назви перейшли на історичні землі Сходу. У міф про Кадма вони потрапили, завдяки його дельфійській редакції. Інші сучасні міфологи також відкидають східне походження Кадма, але бачить у ньому не місцеве божество, а одне із втілень верховного світлого божества, ведучого боротьбу із демоном мороку (драконом), що поєднується шлюбом із царицею піднебесся. Перетворення на дракона знаменує перемогу мороку, «щоденну долю сонячного Бога».

Гармонія. Міфологія Давньої Греції

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Бріарей — син Бога піднебіння Урану і богині землі Геї. Жахлива істота з п’ятдесятьма головами і сотнею рук, один із трьох братів Сторуких — учасників Титаномахії.

Василіск — в римській міфології жахливе чудовисько. Василіск зображався у вигляді чудовиська з тулубом жаби, хвостом змії і головою півня. Півнячий гребінь нагадував формою діадему, тому інколи Василіска називали царем змій.

Вепр Калідонський — люта і страшна дика тварина, породження Тифона і Єхидни. Вепр був народжений величезною свинею в містечку Кромміон, жителі якого після цього не наважувалися покидати свої будинки.

ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ?

Велика матір Богів (за грецькою міфологією) — дізнатися

Божество безумства, породження Никти (Богині Ночі) з крові Урану (за грецькою міфологією) — дізнатися

Богиня підземного світу, персоніфікація безумства, яка насилається на людей, що переступили встановлені закони і звичаї (за грецькою міфологією) — дізнатися

В римській міфології бог війни, прадавнє божество Риму, яке входило в тріаду богів, що спочатку очолювали римський пантеон — дізнатися