Гіпсіпіла. Міфологія Давньої Греції

Гіпсіпіла. Міфологія Давньої Греції

Гіпсіпіла (за грецькою міфологією) — донька Фоанта, правителя Лемноса, під час царювання якого лемноські жінки відмовились почитати Афродіту (Аполлодор). У покарання за це Богиня наділила їх дурним запахом, у зв’язку із чим їх чоловіки вважали за краще жити із фракійськими дівчатами, яких брали у полон під час набігів. Аполлоній Родоський оповідає, що ображені жінки вбили усіх чоловіків, окрім царя Фоанта, якому життя врятувала донька Гіпсипіла, залишивши його у човні без весел і пустивши за волею хвиль. Вона стала правителькою острова. Перед прибуттям аргонавтів, що слідували до Колхіди, Афродіта по клопотанню Гефеста лишила лемніянок смороду.
Коли з’явився корабель «Арго» цариця Гіпсіпіла зібрала нараду, на якій запропонувала відправити аргонавтам їду і вино, але не пускати їх до міста. Поліксо, стара годувальниця, заявила, що без чоловіків мешканці острова скоро вимруть і що наймудріше вдатися до кохання із мандрівниками. Ця порада була з готовністю прийнята і аргонавтів запросили до міста. Гіпсіпіла не казала Ясону усю правду, а розповіла, що від поганого ставлення до них чоловіків, жінки Лемносу взялись за зброю і змусили чоловіків виїхати. Гіпсіпіла пообіцяла Ясону трон, але той заявив, що раніше він повинен здобути золоте руно. Проте Гіпсіпілі швидко вдалося вмовити аргонавтів відкласти свій від’їзд — кожного оточувала безліч молодих жінок, готових розділити з ним ложе. Гіпсіпіла обрала Ясона, від якого народила Евнея і Неброфона. Лише докори Геракла, що залишився на кораблі, змусили аргонавтів рушити далі. Після відплиття аргонавтів стало відомо, що Гіпсіпіла врятувала свого батька, і вона втекла, рятуючись від страти. Її захопили пірати, продали у рабство Лікургу, царю Немеї (інша версія, царю Фів — Ліку). Вона стала нянькою його сина Офелета (Архемора). Вона допомогла учасникам походу Семеро вождів проти Фів знайти джерело питної води, але у цей момент залишеного без нагляду Офелета задушила Гігантська змія. Розгніваний Лікург хотів стратити Гіпсіпілу, але сини Евней і Неброфон, врятували її. У пам’ять Офелета були засновані Немейські ігри, а Гіпсіпіла із синами повернулася на Лемнос (Гомер, «Іліада»; Аполлоній Родоський; Аполлодор). Судьба Гіпсіпіли була предметом трагедій античності: Есхіла — «Гіпсіпіла», Софокла — «Лемноські жінки » і Еврипіда — «Гіпсіпіла», від яких збереглися лише уривки.

Гіпсіпіла. Міфологія Давньої Греції

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Гермес — аркадський Бог пасовищ, виконавець волі Зевса. Гермес, великий винахідник, заступник промисловості, Бог доріг, путівник і провідник мертвих. У римській міфології йому відповідає Меркурій.

Герса — Богиня роси, а її свято називалося Аррефорій.

Гестія — Богиня-діва домівки, старша донька Кроноса і Реї, покровителька незгасаючого вогню, об’єднуюча Богів і людей.

Гефест — Бог вогню, заступник ковальського ремесла. Син Зевса і Гери, за іншими оповідями, однієї лише Гери.


ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ?

Мінерва — римська Богиня мудрості і справедливої війни. У грецькій міфології їй відповідає… дізнатися

Венера — римська Богиня любові і краси. У грецькій міфології їй відповідає… дізнатися

Аквілон — римський Бог північного вітра. У грецькій міфології йому відповідає … дізнатися

Ювента — римська Богиня юності. У грецькій міфології їй відповідає… дізнатися