Гетери. Міфологія Давньої Греції

Гетери. Міфологія Давньої Греції

Гетери (за античних часів) — публічні жінки Давньої Греції. До Перикла в Елладі гетерами були лише рабині, але згодом у цьому середовищі стали з’являтись і вільні дівчата, особливо чужоземки, які завдяки освіті, поводженню і розуму збирали біля себе кращих чоловіків того часу, чому не мало сприяло замкнуте життя заміжніх гречанок. Гетери часто досягали політичного впливу і багатьом з них були поставлені статуї. Особливо відомими були наступні гетери: Фаїса (або Таїс Афінська, коханка Александра Великого), Лаїса, Фріна (Праксітелю слугувала, моделлю для його Афродіти), Аспазія (кохана Перикла).
Фаїса — відома афінська гетера, що користувалася прихильністю, Александра Великого, згодом стала другою дружиною царя і просвітителя Птоломея Сотера, від якого у неї були два сини і донька Ірина, що вийшла заміж за Евноста, правителя кіпрського міста Солу. Життя гетер має опис грецького софіста і філософа Лукіана в праці «Розмови гетер» і грецького рітора Алкіфрона у вигадуванні «Листи гетер». Гетеризм (від грець. «гетери» — куртизанка, публічна жінка) як термін був застосований деякими дослідниками до позначення первісної форми статевого або шлюбного спілкування. Історик Бахофен запропонував теорію, за якою первісний суспільний стан людей був чистим «гетеризмом», тобто люди не визнавали тоді жодного індивідуального шлюбу. Усі чоловіки і жінки общини вважалися між собою у шлюбі, і кожен чоловік міг мати стосунки з будь-якою жінкою. З часом такий стан поступився місцем «матріархату», тобто шлюбу з перевагою жінки, причому чоловік підпорядковувався дружині. Спорідненість і спадок йшли за жіночою лінією, і жінки користувались порівняно великою політичною владою. Така гінекократія, проте, не могла втриматись довго. Духовний вплив батька взяв перевагу над матеріальною ідеєю материнства, чоловіки заявили право на перевагу, спорідненість і спадок формували по чоловічій лінії. Батько став «батьком», винуватцем життя, а мати лише годувальницею і матріархат поступився місцем патріархату.

Гетери. Міфологія Давньої Греції

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Діомед — син етолійського царя Тідея і доньки Адраста Деїпіли. Разом із Адрастом брав участь в поході і розоренні Фів. Як один із женихів Єлени Діомед бився згодом під Троєю, очолюючи ополчення на 80 кораблях.

Діоскури — близнята Кастор і Полідевк, сини Зевса, брати Єлени і Клітеместри. За однією з версій міфу, Полідевк і Єлена — діти Леди від Зевса, Кастор і Клітеместра — її діти від спартанського царя — її чоловіка Тіндарея (тому Полідевк вважався безсмертним, а Кастор — смертним).

Едіп — син фінського царя Лая і Іокасти. Вбив свого батька і одружився на матері, не відаючи про це. Коли злочин відкрився, Іокаста повісилася, а Едіп сам засліпив себе. Помер, переслідуваний Ериніями.


ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ?

Діоніс (Вакх) — грецький Бог виноградарства і виноробства. У римській міфології йому відповідає… дізнатися

Зевс — грецький верховний Бог. У римській міфології йому відповідає… дізнатися

Зефір — грецький Бог бог західного вітру. У римській міфології йому відповідає… дізнатися