Грецький бог Гермес — вісник Богів, заступник подорожніх. Міфологія Давньої Греції

Грецький бог Гермес — вісник Богів, заступник подорожніх. Міфологія Давньої Греції

Гермес (за грецькою міфологією) — вісник Богів, заступник подорожніх, провідник душ померлих («психопомп»), син Зевса і чарівної Німфи гір Майї, дід багатомудрого Одіссея. Гермеса змальовують хлопцем у капелюсі із заломленими полями, у золотих крилатих сандалях і золотим магічним жезлом (дарунок Аполлона), прикрашеним двома зміями. Оскільки виявлення божої волі інколи відбувавалося уві сні, то Гермес за допомогою свого жезла насилав віщі сни. Він — посередник між світом живих і світом мертвих. Гермеса володів даром відкривати будь-що і це робить його заступником шахрайства і крадіжки. Гермес вважається винахідником ліри. Крім того, Гермес був і жартівником та любив влаштовувати розіграши. Він одного дня жартома стягнув у Зевса скіпетр, у Посейдона — тризуб, а у Аполлона — лук і золоті стріли. Але, якщо і користувався ними, то лише у гарних намірах. Ніхто не міг перевершити його у хитрощах, винахідливості і лукавстві, тому злодії і шулери вважають його своїм заступником. Люди шанували його за те, що він подарував їм винайдені кентавром Хіроном міри ваги і довжини, числа і азбуку і навчив їх грамоті. Його славили як Бога-заступника молодих атлетів.
На його честь будували стадіони для атлетичних змагань і школи для занять гімнастикою, які називалися гімнасіямі і прикрашали скульптурними зображеннями Бога. Відомий міф про любов Іо і Зевса, яка сталася завдяки Гермесу. Іо — донька аргосського царя Інаха, була коханою Зевса. Зевс, побоюючись гніву ревнивої Гери, перетворив царівну на білосніжну телицю, але Гера, дізнавшись про хитрощі, зажадала її собі у дар і приставила до неї вартового — велетня Аргоса, чиє тіло мало багато очей, причому одночасно спали лише два ока. По волі Зевса і завдяки спритності Гермес звільнив красуню Іо від жахливого Аргоса і вбив його. Звільнена Іо мандрувала Грецією, Азію і Єгиптом, переслідувана оводом, насланим Герою. Лише у Єгипті вона мала можливість прийняти людську подобу і народила Епафа — родоначальника багатьох славних героїв: Амфітріона, Геракла, Персея та ін. Під час поневірянь по Кавказу вона зустрілася з Прометеєм, який передбачив велике майбутнє нащадкам Іо і Зевса.

У епоху класичної міфології роль Гермеса переосмислюється. Він перетворюється на заступника героїв: надає Персею меч для вбивства горгони Медузи; Одіссею відкриває таємницю чарівної трави, щоб той зміг врятуватися від чар Кирки; охороняє героїв під час мандрів. Гермес почитався на Анфестеріях — святі пробудження весни і пам’яті померлих. Зевс подарував Гермесу сузір’я Ліра. У римській міфології йому відповідає Меркурій, заступник ремесел і торгівлі.

Міфологія Давньої Греції

Міфологія Давньої Греції

Грецький бог Гермес — вісник Богів, заступник подорожніх. Міфологія Давньої Греції

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Аякс — ім’я двох учасників Троянської війни. Обидва воювали під Троєю як претенденти на руку Єлени. В «Іліаді» вони часто разом і порівнюються з двома могутніми левами або биками.

Беллерофонт — один із головних Героїв старшого покоління, син царя Коринфа Главку (за іншими джерелами, бога Посейдона), внук Сізіфа. Первинне ім’я Беллерофонта — Гіппоной.

Гектор — один із головних Героїв Троянської війни. Герой був сином Гекуби і Пріама — царя Трої. За переказами, він вбив першого грека, що ступив на землю Трої.


ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ?

Аїд — грецький Бог царства мертвих. У римській міфології йому відповідає… дізнатися

Арес — грецький Бог війни. У римській міфології йому відповідає… дізнатися

Артеміда — грецька Богиня полювання. У римській міфології їй відповідає… дізнатися

Асклепій — грецький Бог лікування. У римській міфології йому відповідає… дізнатися