Геракл (Геркулес). Міфологія Давньої Греції

Геракл (Геркулес). Міфологія Давньої Греції

Геракл (за грецькою міфологією) — найбільший із Героїв, син Зевса і смертної жінки Алкмени. Зевсу був необхідний смертний Герой для перемоги над Гігантами, і він вирішив народити Геракла. Кращі наставники вчили Геракла різним мистецтвам, боротьбі, стрільбі із лука. Зевс хотів, аби Геракл став правителем Мікен або Тиринфа — ключових фортець на підходах до Аргосу, але ревнива Гера розладнала його плани. Вона вразила Геракла божевіллям, в припадку якого той вбив дружину і трьох своїх синів. Щоб спокути тяжку провину Герой був повинен дванадцять років служити Еврісфею, царю Тиринфа і Мікен, після чого йому було даровано безсмертя. Найбільш відомий цикл оповідей про дванадцять подвигів Геракла. Перший подвиг полягав у видобутку шкіри Немейського лева, якого Гераклу довелося задушити голіруч. Перемігши лева, носив його шкіру як трофей.

Наступним подвигом стала перемога над Гідрою, священною дев’ятиголовою змією Гери. Чудовисько мешкало в болоті біля Лерни, неподалік від Аргоса. Труднощі полягали у тому, що на місті відрубаної Героєм голови у Гідри тут же зростали дві нові. За допомогою свого племінника Іолая Геракл осилив люту Лернейську Гідру — хлопець припікав шию кожної відрубаної Героєм голови. Але подвиг не був зарахований Еврісфеєм, оскільки Гераклу допомагав племінник. Наступний подвиг не був таким кривавим. Гераклу слід було зловити Керинейську лань, священну тварину Артеміди. Згодом Герой зловив Еріманфського вепра, який спустошував поля Аркадії. При цьому випадково загинув мудрий Кентавр Хірон. П’ятим подвигом стало очищення Авгієвих стаєнь від гною, що Герой зробив за один день, направивши до них води найближчої річки. Останнім із подвигів, здійснених Гераклом на Пелопоннесі, було вигнання Стімфалійських птахів із загостреним залізним пір’ям. Злісні птахи злякались мідних тріскачок, виготовлених Гефестом і були даровані Гераклу прихильною до нього Богинею Афіною. Сьомим подвигом було піймання лютого бика, якого Мінос, цар Криту, відмовився принести в жертву Богові моря Посейдонові. Бик переспав з дружиною Міноса Пасіфаєю, яка народила від нього Мінотавра — людину з бичачою головою. Восьмий подвиг Геракл зробив у Фракії, де підпорядкував своїй владі кобил-людоїдів царя Діомеда. Чотири подвиги, що залишились, були іншого роду. Еврісфей наказав Гераклу добути пояс цариці войовничих амазонок Іпполіти. Згодом Герой викрав і доставив до Мікени корів трьохголового велетня Геріона. Після цього Геракл приніс Еврісфею золоті яблука Гесперід, для чого йому довелося задушити велетня Антея і обдурити Атланта, що тримав на своїх плечах небозвід. Останній подвиг Геракла — подорож до царства мертвих — був самим тяжким. За сприяння цариці підземного світу Персефони, Герой зміг вивести звідти і доставити в Тиринф трьохголового пса Кербера (Цербера) — вартового пекла. Кінець Геракла був жахливий. Герой загинув у страшних муках, надівши сорочку, яку його дружина Деяніра, за порадою вмираючого від руки Геракла Кентавра Несса, змочила отруйною кров’ю цього напівлюдини-напівконя. Коли Герой із останніх сил зійшов на похоронне вогнище, з небес вдарила багряна блискавка і Зевс прийняв сина до сонму безсмертних. Деякі подвиги Геракла увічнені у назвах сузір’їв. Наприклад, сузір’я Лева — на згадку про Немейського лева, сузір’я Рака нагадує про величезного рака Каркіне, що був посланий на допомогу Лернейській Гідрі. У римській міфології Гераклу відповідає Геркулес.

Геракл Геракл (Геркулес)
(римська скульптура II ст.
з грецького оригіналу IV ст. до н.е., Ермітаж)

Геракл Відпочиваючий Геракл
(римська скульптура II ст.
з грецького оригіналу кінца IV ст. до н.е., Ермітаж)

Геракл Геркулес Фарнезський (Ермітаж)

Геракл Геркулес бореться з Немейским Львом
(Франсиско де Сурбаран, 1634)

Геракл Геркулес бореться з Лернейскою Гідрою
(
Франсиско де Сурбаран, 1634)

Геракл Апофеоз Геркулеса
(Джованні Доменіко Тьєполо,1765)

Повернутися на сторінку «Міфологія у мистецтві»

Геракл (Геркулес). Міфологія Давньої Греції

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Паллант — син Геї і Урану. Під час Гігантомахії Афіна скрушила хтивого Палланта уламком скелі, а потім зідрала з нього, ще живого, шкіру, щоб зробити собі егіду.

Перс — молодший Титан. Син Крія і Еврібеї. Муж Астерії, батько Гекати.

Прометей — син Титану Япета і Океаніди Клімени, за іншою версією — Асії або богині правосуддя Феміди. Дарував людям божий вогонь, захований громовержцем Зевсом.

Селена — відома також під ім’ям Мена (Мене). Титаніда, донька Гіперіона і Тейі, сестра Геліоса і Еос. Богиня місяця. Згідно аркадянам, вони народилися раніше Луни. У небесах коханим Селени був сам Зевс.

 

ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ?

Юнона — римська цариця Богів. У грецькій міфології їй відповідає… дізнатися

Меркурій — римський Бог торгівлі і спритності. У грецькій міфології йому відповідає … дізнатися

Веста — римська Богиня домівки. У грецькій міфології їй відповідає… дізнатися

Вулкан — римський Бог вогню і ковальського ремесла. У грецькій міфології йому відповідає … дізнатися