Грецька богиня Геката — Богиня ночі, володарка мороку. Міфологія Давньої Греції

Грецька богиня Геката — Богиня ночі, володарка мороку. Міфологія Давньої Греції

Геката (за старогрецькою міфологією) — Богиня ночі, володарка мороку. Геката володарювала над усіма привидами і чудовиськами, нічними баченнями і чаклунством. Народилася вона внаслідок шлюбного союзу Титану Перса і Астерії. Геката, за грецькою міфологію, божество місячного світла, давня Богиня підземного світу, покровителька чудовиськ і привидів, чаклунства, оточена стігійськими собаками. Культ Гекати існував спочатку у фракійців і від них вже перейшов до греків. У Гомера ми не зустрічаємо імені Геката. У Гесіода («Теогонія») про неї згадується вперше і вона називається донькою Титана Персея (інші називають її донькою Зевса і Деметри або Зевса і Гери). Донька Перса і Астерії (Аполлодор і Гесіод). Ще за царювання Урану вона була обдарована великою силою, а Зевс, у вдячність за допомогу в Титаномахії, нагородив її владою над долями землі і моря. Її ототожнювали із Селеною, Персефоною, Артемідою. У Гекати було три тіла, сполучених воєдино, шість пар рук і три голови. Від Форкіса Геката народила Сціллу. Греки вважали, що Геката блукає в глибокій пітьмі ночами зі своїми постійними супутниками совами і зміями, освітлюючи собі дорогу чадящими факелами.

Вона проходила мимо могил разом зі своєю жахливою свитою, оточена жахливими собаками із царства Аїда, що мешкають на берегах Стікса. Геката посилала жахи і тяжкі сни на землю і губила людей. Вона допомагає чарівницям, які, як, Цирцея і Медея, вчаться у неї своєму мистецтву. Інколи Геката допомагала людям. Так, наприклад, саме вона допомогла Медеї добитися кохання Ясона. Вважалося, що вона допомагала чаклунам і чародіям. Давні греки вірували: якщо принести Гекаті в жертву собак, стоячи при цьому на перехресті трьох доріг, то вона допоможе зняти чари і позбавить від злого псування. Підземні Боги, подібні до Гекати, втілювали головним чином грізні сили природи. На честь Гекати також названий сотий астероїд в поясі малих планет.

Міфологія Давньої Греції

Міфологія Давньої Греції

Міфологія Давньої ГреціїГеката. Ніч радості. Енітармон (Вільям Блейк, 1795)

Повернутися на сторінку «Міфологія у мистецтві»

Грецька богиня Геката — Богиня ночі, володарка мороку. Міфологія Давньої Греції

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Поліфем — син Посейдона і морської Німфи Тооси. Одноокий велетень-Циклоп жив на Сицилії. Відомий міф про любов Поліфема до Німфи Галатеї, а також міф про пригоди супутників Одіссея в гостях в Поліфема.

Сатири — духи лісів, демони родючості, що разом із Силенами входили у свиту Діоніса, в куксі якого вони грали вирішальну роль. Ці ласі до вина створення бородаті, покриті шерстю, довговолосі, з ріжками, або кінськими вухами, хвостами і копитами; проте торс і голова у них людські. Хитрі, задиристі і хтиві, Сатири пустували в лісах, ганялися за Німфами і Менадамі, владнували злі каверзи людям.

Стімфалійські птахи — міфічні птахи, що мешкали біля озера Стімфала в Аркадії. Вони мали мідні дзьоби і крила, а гострим пір’ям вбивали людей, наче стрілами з лука. Живились людським м’ясом.


ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ?

Страшні Богині прокльону, помсти і кари, що повставали проти злочинців і карали їх лише ради відновлення етичного порядку в світі (за грецькою міфологією) — дізнатися

Наймогутніший і вищий із Богів грецького народу, державний володар світу, батько Богів і людей (за грецькою міфологією) — дізнатися

Богиня-покровителька породіль. У грецьких оповідях з’являється як рятівна, або як ворожа сила при народженні — дізнатися.