Калхант. Міфологія Давньої Греції

Калхант. Міфологія Давньої Греції

Калхант (Калхас) (за грецькою міфологією) — віщун, жрець із Мікен, син Фестора і Фемоної (Гігін), внук Аполлона, від якого отримав дар пророцтва (Гомер, «Іліада»). Калхант був жерцем Аполлона, який через оракула наказав йому взяти участь у війні. Агамемнон, не знаючи про це, пристрасно переконував Калханта супроводжувати військо в поході до Трої. У грецьких міфах оповідається, що він передбачив тривалість Троянської війни і пояснив ахеянам під Іліоном причину гніву Аполлона. Гомер і Овідій розповідають, як ще в Авліді Калхант тлумачив знамення із змією, що знищила вісім пташенят і їх матір, оголосивши, що Троя буде взята на десятий рік. Також, в Авліді Калхант зажадав умилостивити Артеміду і принести їй в жертву Іфігенію (Гігін; Еврипід). Від Калханта греки дізнались, що не зможуть перемогти, якщо у війні не братимуть участь Ахілл і Філоктет, володар лука Геракла, за допомогою якого і могла бути узята Троя (Софокл). За Гомером Калхант пояснив гнів Аполлона, що наслав на греків морову виразку, тим, що Агамемнон не повернув Хрісеїду її батьку.
За його порадою був захоплений троянський віщун Елен, що відав таємними оракулами, що захищають Трою. За Вергілієм, Калханту належала ідея споруди дерев’яного коня (Вергілій, «Енеїда»). Після падіння Трої Калхант передбачив, що не можна залишати в живих Астіанакта. Його пророкування відносно власної смерті теж збулось. Ще з юності Калхант знав, що помре у тому випадку, якщо зустріне досвідченішого віщуна, ніж він сам. За розповіддю Аполлодора цим віщуном виявився Мопс із Клароса, що зустрівся Калханту поблизу Колофона. Калхант помер від суму або наклав на себе руки (Аполлодор). У післягомерівських поемах Калхант грає набагато більшу роль, чим в «Іліаді». На вершині горба Дріона в Давнії стояло святилище Калханта, де ті, що бажали знати майбутнє приносили в жертву чорного барана і уві сні отримували передбачення.

Калхант. Міфологія Давньої Греції

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

ХіронКентавр, син Кроноса і Океаніди Філіри. Хірон народився напівконем-напівлюдиною, оскільки Кронос, захоплений в любовному союзі із Філірою своєю дружиною Реєю, набрав вигляду коня.

Цирцея — могутня чаклунка, донька бога сонця Геліоса і Персеїди. Отруївши свого чоловіка, царя сарматів, вона оселилася на чарівному острові Ея. Лише Одіссей зміг зруйнувати її злі чари через рік після прибуття на острів.

Ясон — син Айсона, за дорученням Пелія, відправився із Фессалії за золотим руном до Колхіди, для чого спорядив Похід аргонавтів.


ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ?

Велика матір Богів (за грецькою міфологією) — дізнатися

Божество безумства, породження Никти (Богині Ночі) з крові Урану (за грецькою міфологією) — дізнатися

Богиня підземного світу, персоніфікація безумства, яка насилається на людей, що переступили встановлені закони і звичаї (за грецькою міфологією) — дізнатися