Фієст. Міфологія Давньої Греції

Фієст. Міфологія Давньої Греції

Фієст (за грецькою міфологією) — син Пелопа і Гіпподамії, брат Атрея, батько Пелопії і Егісфа. Разом з братом Атреєм Фієст був вигнаний з Еліди. Вони знайшли притулок у мікенського царя Еврісфея. У поході проти Гераклідів Еврісфей загинув і оракул дав пораду мікенцям обрати царя із роду Пелопідів. Борючись з братом за право на престол в Мікенах, Фієст спокусив дружину Атрея Аеропу, яка допомогла йому викрасти златорунного овна, володар шкіри якого, згідно передбаченню, повинен був отримати царську владу. Боги викрили Фієста в крадіжці, а Атрей зійшов на трон Мікен і вигнав із міста Фієста. Про те, що брат поганив його ложе, він дізнався пізніше. Тоді Атрей запропонував Фієсту повернутися до Мікени, пообіцявши йому пробачення. На бенкеті з нагоди примирення він подав братові пригощання з його синів, яких вбили не дивлячись на те, що вони шукали захисту у вівтаря Зевса. Після обіду Атрей продемонстрував кінцівки і Фієст зрозумів, що за блюдо було йому подано. (Еврипід; Орест; Аполлодор). Фієст прокляв нащадків Атрея і запитав оракула у Дельфах, як йому помститися братові.
Згідно прадавньої версії, оракул сказав, що йому належить зачати сина від власної доньки Пелопії. Проте цей архаїчний пережиток родової помсти вже в гомерівський час дуже жахав, і за пізнішою версією, Фієст зґвалтував свою доньку, не впізнавши її (вона після вигнання Фієста з Аргоса з дитинства виховувалася у царя Феспрота в Сікіоні і вважалася донькою місцевого царя). Від цього зв’язку народився месник за батька Егісф. Пелопія, зачавши від батька, була видана заміж за овдовілого Атрея, а дитя кинула, і його підібрали пастухи, а Атрей, звернувши увагу на здатного і красивого хлопчика, забрав його в палац і виховав як рідного сина. Пелопія в ніч насилля вирвала меч у Фієста, і цим мечем Атрей озброїв Егісфа, аби він вбив захопленого Фієста. Але за мечом батько впізнав сина, розповів йому про злочини Атрея, і Егісф вбив свого дядька (Гігін; Аполлодор).
Фієст оволодів мікенським престолом, але згодом його вигнав цар Спарти Тіндарей, що бажав повернути царський трон в Мікенах синові Атрея Агамемнону. Фієст, що ледве врятував своє життя у вівтаря Гери, вимушений був дати Тіндарею клятву, що передасть трон Агамемнону як спадкоємцеві Атрея, а сам покине місто і ніколи більше не повернеться, після чого відправився на острів Кіфера, де і помер. Могилу Фієста ще в 2 столітті до нашої ери показували по дорозі із Мікен в Аргос (Павсаній). Егісф, син Фієста від власної доньки Пелопії, також був вимушений відправитися у вигнання.

Фієст. Міфологія Давньої Греції

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Нарцис — надзвичайно красивий син беотійського річкового бога Кефісса і Німфи Ліріопи. Хлопець помер від любові до самого собі, споглядаючи свою особу.

Одіссей («сердитий») — цар острова Ітаки, син Лаерта і Антіклеї, муж Пенелопи. Одіссей — знаменитий Герой Троянської війни, що також прославився своїми мандруваннями і пригодами.

Орест — син Агамемнона і Клітемнестри, брат Електри і Іфігенії. Оресту було десять років, коли його батько був вбитий своєю дружиною і її коханцем Егісфом. Самого Ореста з будинку врятувала від смерті сестра Електра.


ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ?

Страшні Богині прокльону, помсти і кари, що повставали проти злочинців і карали їх лише ради відновлення етичного порядку в світі (за грецькою міфологією) — дізнатися

Наймогутніший і вищий із Богів грецького народу, державний володар світу, батько Богів і людей (за грецькою міфологією) — дізнатися

Богиня-покровителька породіль. У грецьких оповідях з’являється як рятівна, або як ворожа сила при народженні — дізнатися.