Фетіда. Міфологія Давньої Греції

Фетіда. Міфологія Давньої Греції

Фетіда (за грецькою міфологією) — морська Німфа, донька Нерея і Доріди. За фессалійською оповіддю — донька Кентавра Хірона. Фетіда виросла під опікою Гери, була проти своєї волі видана Зевсом і Герою заміж за Еакова сина Пелея, Героя фессалійських оповідей, причому приводом до цього слугувало дане Фемідою передбачення, що син, який народиться від Фетіди, буде сильніший за батька, — передбачення змусило самого Зевса, який шукав кохання Фетіди, видати її заміж за смертного. Проте, коли олімпійці повстали проти Зевса, Фетіда допомогла йому, призвавши на допомогу Бріарея. Фетіда уникала деякий час Пелея, обертаючись то у вогонь, то у воду, то в лева, то в змію, але Пелей долав успішно всі перешкоди і перемагав чудовиськ, поки нарешті не оволодів Фетідою.
На горі Пелія, в печері Кентавра Хірона було відсвятковано їх весілля, на якому були присутні всі олімпійці, що принесли нареченим прекрасні дари. Від цього шлюбу народився єдиний син Ахілл. Безсмертна Фетіда, намагалася зробити безсмертними і своїх дітей від Пелея. Згідно оповіді Гесіода, у Фетіди було декілька синів, але кожного разу, як вона ставала матір’ю, вона занурювала новонародженого в казан з киплячою водою, аби випробувати, чи безсмертне немовля. Таким чином Пелей втратив декількох синів, доки не народився Ахілл, який був вчасно врятований батьком. Покинувши нарешті Пелея, Фетіда, як морська Богиня, оселилася в морській глибині в будинку свого батька Нерея, звідки вона продовжувала стежити за долею свого сина. Так, при її сприянні Ахілл, якому було передбачене, що Троя буде взята лише з його допомогою і при цьому він сам загине, був переодягнутий дівчиною і доручений турботам скирського царя Лікомеда, з доньками якого Ахілл і виховувався (Аполлодор). Коли ж його участь у війні стала неминучою, Фетіда попередила Ахілла, аби він не зістрибував з корабля першим на троянську землю, оскільки, по передбаченню, перший ахеєць, що висадився, повинен був загинути (Аполлодор).

Фетіда. Міфологія Давньої ГреціїЮпітер і Фетіда
(Жан Огюст Домінік Енгр, 1811)

Фетіда. Міфологія Давньої ГреціїАхіллес втішає Фетиду
(Джованні Баттіста Тьєполо, 1757)

Фетіда. Міфологія Давньої ГреціїНептун і Фетіда
(Джованні Баттіста Піранезі)

Повернутися на сторінку «Міфологія у мистецтві»

Фетіда. Міфологія Давньої Греції

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Діомед — син етолійського царя Тідея і доньки Адраста Деїпіли. Разом із Адрастом брав участь в поході і розоренні Фів. Як один із женихів Єлени Діомед бився згодом під Троєю, очолюючи ополчення на 80 кораблях.

Діоскури — близнята Кастор і Полідевк, сини Зевса, брати Єлени і Клітеместри. За однією з версій міфу, Полідевк і Єлена — діти Леди від Зевса, Кастор і Клітеместра — її діти від спартанського царя — її чоловіка Тіндарея (тому Полідевк вважався безсмертним, а Кастор — смертним).

Едіп — син фінського царя Лая і Іокасти. Вбив свого батька і одружився на матері, не відаючи про це. Коли злочин відкрився, Іокаста повісилася, а Едіп сам засліпив себе. Помер, переслідуваний Ериніями.

Еней — син Анхіса і Афродіти, родич Пріама, Герой троянської війни. Еней подібно до Ахілла у греків — син прекрасної богині, улюбленець богів; у битвах його захищали Афродіта і Аполлон.

 

ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ?

Аркадський Бог пасовищ, виконавець волі Зевса, великий винахідник, заступник промисловості, Бог доріг, путівник і провідник мертвих (за грецькою міфологією) — дізнатися

Богиня роси (за грецькою міфологією) — дізнатися

Бог сну (за грецькою міфологією) — дізнатися

Богиня, уособлення згубної самовпевненості, нахабства і непомірної гордині (за грецькою міфологією) — дізнатися