Фенікс. Міфологія Давньої Греції

Фенікс. Міфологія Давньої Греції

Фенікс (за грецькою міфологією) — чарівний птах. Місце його походження пов’язували з Ефіопією. Вважалося, що назву їй дали ассирійці. Грецькі письменники, починаючи з Геродота, розповідають про священного птаха єгиптян Фенікса, схожого на орла, що прилітає кожні 500 років (по Плінію — 540, по Марціалу —1000) з Аравії в Іліополь для поховання в тамошньому храмі Ра свого батька, ув’язненого в яйці. По Єпіфанію, Свіді та іншим новогрецьким і візантійським авторам, Фенікс сам прилітає вмирати в Іліополь. Тут його спалюють в пахощах. Із попелу він відроджується знову, спочатку у вигляді гусениці, яка на третій день починає перетворюватися на птаха і на сороковій стає птахом остаточно і відлітає додому до Аравії. За іншою версією, Фенікс вмирає, вдихаючи аромати трав, але із його сім’я народжується новий птах, яка з Аравії переносить прах батька в яйці, виліпленому із смирни, до Геліополю в Єгипті, де жерці сонця його спалюють (Геродот). Величиною Фенікс із орла, має прекрасне забарвлення червоно-золотих і вогненних тонів, шия блискуча, золотиста, в хвості є рожеве пір’я, особа кругла, на голові чубок. Фенікс живе 160 років (варіанти: 500, 1460 або більше 12950 років).
На відміну від усіх інших птахів, народжується Фенікс без спаровування. Відбувається це так. Коли птах доживає до похилого віку і відчуває наближення смерті, вона влаштовує гніздо із трав і рідкісних рослин, таких як кава, миро, алое, які легко спалахують. Згодом сидячи в гнізді чекає, коли воно спалахне. І разом із гніздом сама згорає дотла. Після того, як Фенікс згорить, з’являється спочатку істота схоже на змійку або молоду саламандру, а з цієї істоти зростає згодом схожий на колишнього Фенікс (Овідій).

Фенікс (за грецькою міфологією) — син беотійського царя Амінтора. За найбільш поширеною версією, наложниця його батька Фтія (або Клітія) намагалася спокусити Фенікса, але не добившись успіху, помилково звинуватила його перед Амінтором (Аполлодор). За іншою версією (Гомер, «Іліада»), Фенікс насправді опанував наложницю батька, але зробив це на прохання матері, що бажала із ревнощів помститися своєму чоловікові. Розгніваний Амінтор засліпив Фенікса, який, сховавшись, знайшов притулок у Пелея (у Гомера засліплення і зцілення Фенікса замінені прокльоном з боку Амінтора). Згідно повідомлень Аполлодора, Пелей відвів Фенікса до Кентавра Хірону і той зміг відновити хлопцю зір. Пелей доручив Феніксу виховання Ахілла і з часом віддав йому владу над долопами. Під Троєю, куди Фенікс відправився разом із Ахіллом, він марно намагався примирити Ахілла з Агамемноном (Гомер, «Іліада»). Після загибелі Ахілла, виконуючи передбачення віщуна Єлена, Фенікс відправився на Скірос за сином Ахілла. Саме від Фенікса той отримав своє ім’я Неоптолем, що означає новий воїн. Після взяття Трої Фенікс відправився разом з Неоптолемом кружним шляхом в своє царство, але по дорозі помер в Епірі в країні молоссів (Аполлодор).

Фенікс (за грецькою міфологією) — один із синів царя Фінікії Агенора, брат Кадма, Кіліка і Європи, батько Алфесібеї і Адоніса. Посланий батьком разом із братами на пошуки Європи, Фенікс відвідав Лівію, і дав там своє ім’я пунійцям. Після довгих блукань Фенікс повернувся до Ханаан і оселився на землі, яку назвав Фінікією, заснувавши місто Сідон (Аполлодор).

Фенікс. Міфологія Давньої ГреціїФенікс (Рембрандт, 1658)

Повернутися на сторінку «Міфологія у мистецтві»

Фенікс. Міфологія Давньої Греції

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Паліки — демонічні істоти хтонічного типа, двоє близнят, два духи сірчаних джерел місцевої гори Адрони, поблизу Етни. Паліки почиталися у давнину як заступники здоров’я, землеробства і мореплавання.

Пегас — крилатий кінь, син Посейдона, брат велетня Хрісаора. Пегас разом з братом Хрісаором, як плід зв’язку горгони Медузи з Посейдоном, з’явився із крові Медузи, коли її обезголовив Персей.

Пігмеї — казковий народ карликів, що живе в Лівії або в Малій Азії. Розміром пігмеї були від мурашки до мавпи. У Страбона вони перераховуються разом з напівпсами, великоголовими, гніздовухими, безвусими, безносими, одноокими і крючкопалими.


ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ?

Аїд — грецький Бог царства мертвих. У римській міфології йому відповідає… дізнатися

Арес — грецький Бог війни. У римській міфології йому відповідає… дізнатися

Артеміда — грецька Богиня полювання. У римській міфології їй відповідає… дізнатися

Асклепій — грецький Бог лікування. У римській міфології йому відповідає… дізнатися