Грецька богиня Феміда — Богиня правосуддя і законного порядку. Міфологія Давньої Греції

Грецька богиня Феміда — Богиня правосуддя і законного порядку. Міфологія Давньої Греції

Феміда (за грецькою міфологією) — старогрецька Богиня правосуддя і законного порядку, Титаніда, упорядниця і охоронниця етичних основ і всіх форм життя, донька Урану і Геї. Після Богині Метіс друга законна дружина Зевса, мати ор і Мойр (Гесіод). Давні греки називали Богиню різними іменами, наприклад Теміда, Теміс. Богиня Феміда була матір’ю численного потомства. Її доньками були Богині долі — Мойри і Богині пір року — ори або гори. За однією із версій міфу, Феміда є матір’ю Прометея. Володіючи даром пророцтва, Феміда відкриває Прометею таємницю, що одруження Зевса на Океаніді Фетіді приведе до народження сина, який повалить верховного Бога-громовержця. Її передбачення розладнало шлюб Фетіди із Зевсом.
У міфі про Прометея розповідається, що Герой відкрив цю таємницю лише після тисячолітніх мук, на які прирік його Зевс (Есхіл). Від матері Геї Феміда отримала Дельфійського оракула, якого передала своїй сестрі Фебі, та віддала це прорицалище своєму онукові Аполлону (Есхіл). За повідомленням Овідія вона ж попередила атланта, що одного дня син Зевса викраде яблука у його доньок Гесперід. За Гомером вона виконує обов’язки глашатая верховного Бога Зевса на Олімпі, скликає Богів на збори, головує на бенкетах небожителів. У значенні радника верховного олімпійського Бога, що сидить біля його трону, вона виступає у післягесіодівських поетичних творах. Завдяки турботам Феміди підтримується зовнішній порядок як в житті Богів на Олімпі, так і серед людей на землі, причому саме ім’я Богині вживається також для позначення відвернутого поняття правових норм, регулюючих людське життя.
Під її ж заступництвом перебувають усі, хто шукає гостинності, пригнічені, постраждалі від несправедливості. У витворах мистецтва Феміда зображувалася із пов’язкою (символом неупередженості) на очах, з мечем, інколи з рогом достатку і вагами в руках. У Олімпії мешканці Давньої Греції ставили жертовники Зевсу, Геї і Феміді поруч, що вказує, наскільки шанували вони цю Богиню правопорядку.

Завітайте на сторінку Титани та дізнайтеся про загальну інформацію титанів.

Грецька богиня Феміда — Богиня правосуддя і законного порядку. Міфологія Давньої ГреціїДевкаліон і Пірра моляться
перед статуєю богині Феміди (Тінторетто)

Повернутися на сторінку «Міфологія у мистецтві»

Грецька богиня Феміда — Богиня правосуддя і законного порядку. Міфологія Давньої Греції

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

ОкеанідиНімфи, доньки Океану і Тефіди. Древній Титан Океан породив три тисячі доньок — Океанід і стільки ж синів — річкових потоків. Вони сполучалися з людським родом і були виховательками молодого покоління.

Орф — жахливий двоголовий пес Геріона, породження Тифона і Єхидни, брат Кербера. Від Орфа його мати Єхидна народила напівжінку-напівзмію Сфінкс. За іншими джерелами від протиприродного зв’язку Орфа з власною матір’ю народився Немейський Лев.

Ори — богині часів роки, що сприяють рослинності. Вони відмикають і замикають брами Олімпу, збирають або розсіюють хмари, годують і запрягають коней Гери.


ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ?

Аврора — римська Богиня ранішньої зорі. У грецькій міфології їй відповідає… дізнатися

Фурії — римські Богині помсти. У грецькій міфології їм відповідають… дізнатися

Амур, Купідон — римський Бог любові. У грецькій міфології йому відповідає … дізнатися