Феаки. Міфологія Давньої Греції

Феаки. Міфологія Давньої Греції

Феаки (за грецькою міфологією) — казкові мешканці острова Схерії. Багатий, веселий, безтурботний, обдарований усіма благами розкішної природи феакійський народ вів блаженне існування: ні боротьба, ні тягарі життя не затьмарювали його безтурботного щастя. Самі Боги протегували йому. У власному вигляді приходили вони до феаків на бенкети або з’являлися в народі. Відрізняючись гостинністю і винятковою майстерністю в кораблеводінні, феаки вважали своїм обов’язком відправляти на батьківщину мореплавців, що потрапили до них в результаті корабельної аварії. На острів феаків одного дня був викинутий бурею Одіссей, де зустрів привітний прийом у царя Алкіноя і його дружини Арети (Гомер, «Одіссея»). Згодом феаки на своєму швидкохідному кораблі доставили Одіссея на його рідний острів Ітаку.
За Гомером, палац царя феаків Алкіноя був дивом мистецтва: від порогу його йшли мідні стіни, увінчані зверху карнизом з блакитної сталі. Вхідні двері були вилиті з чистого золота, лутки і одвірки — із срібла. Попереду стояли вилиті Гефестом дві фігури собак — одна золота, інша срібна. Від порогу, огинаючи довкола стіни, тягнулися лавки багатої роботи, на яких лежали покрови: тут найзнатніші старійшини міста потішалися питтям і їжею. На високих постаментах стояли золоті статуї хлопців, в руках яких вночі горіли світильники. У палаці жили п’ятдесят рабинь, які мололи ручними жорнами золотисте жито, інші сучили нитки і ткали настільки щільні тканини, що «і тонке масло в них не впивалося». Політичний устрій країни, суспільні стосунки і релігійні вірування є, мабуть, віддзеркаленням доісторичного життя іонян. Поет, описуючи феаків, до казкової подоби народу приєднав історичні риси сучасної йому дійсності. Як у іонян, у феаків на чолі народу був цар, влада якого обмежена радою із дванадцяти старійшин.
Є у феаків і демос, і агора, і вибірковий початок. Як іонянці, феаки вірують у Зевса громовержця, заступника іноземців і жебраків, в Посейдона, Афіну, Гермеса, Аполлона. Їм також відомі міфічні розповіді про Богів і про діяння Героїв. Сторонячись іноземців, вони, проте, визнають права гостинності (загальногрецька риса); як і іонійці, вони люблять бенкети, веселість, хороводи, гімнастичні змагання. Як іонійські жінки, феакіянки ведуть скромне життя домовитих хазяйок, хоча і користуються свободою знаходитися в товаристві чоловіків. Переплетення фантазії з історією поставило як давній, так і новітній критиці завдання визначити, чи існували насправді феаки і якщо існували, то де шукати загадкову Схерію.
Фукідід, а в новітній науці історики Фосс, Фелькер, Нібур ототожнювали Схерію із Керкірою. Гротефенд переносив її на північ від Феспротії. Із часу появи статті Велькера «Про Гомерівських феаків і Острови блаженних» в науці переважає інша теорія, за якою феаки є міфічним народом. Велькер бачить у феаках, у зв’язку із значенням слова темний, темних перевізників смерті, Краузен — морських демонів, Еккерман — морських демонів, на яких перенесені атрибути підземного царства і божеств смерті. Оповідь, що розглядається з боку фантастичного вмісту є прадавнім зразком утопічної казки в грецькій літературі.
У зображенні феаків в гомерівській «Одіссеї» об’єдналося декілька мотивів: безтурботне життя феаків відповідає уявленню про золоте століття з рисами патріархального рабства (так, наприклад, царівна Навсікая на морі пере білизну разом із служницями, яких вважає своїми подругами). Кораблі феаків досягають мети без допомоги керма і мчаться з неймовірною швидкістю. Одіссей протягом усієї подорожі знаходиться в стані глибокого сну, схожого на смерть (Гомер, «Одіссея»).

Феаки. Міфологія Давньої Греції

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Грифон — напіворел-напівлев, з довгим зміїним хвостом. Образ грифона об’єднує символіку орла (швидкість) і лева (сила, відвага). Поєднання двох найголовніших сонячних тварин вказує на загальний сприятливий характер істоти — грифон втілює Сонце, силу, пильність, відплату.

Дріади — божества дерев, мешканки лісів і гаїв. За віруваннями греків, Дріади — доньки Зевса і дерев, жили і вмирали разом з деревом.

Емпуса — демонічна істота з ослячими ногами, чудовисько з оточення Гекати, що нагадує багатьма рисами вампіра, що висмоктує ночами кров у сплячої людини.


ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ?

Плутон — римський Бог царства мертвих. У грецькій міфології йому відповідає … дізнатися

Марс — римський Бог війни. У грецькій міфології йому відповідає … дізнатися

Діана — римська Богиня полювання. У грецькій міфології їй відповідає … дізнатися

Ескулап — римський Бог лікування. У грецькій міфології йому відповідає … дізнатися