Римський бог Фавн — добрий, милостивий бог

Римський бог Фавн — добрий, милостивий бог

Фавн (за римською міфологією) — одне із прадавніх національних божеств Італії. Багато італійських особливостей його характеру і культу втрачено внаслідок ототожнення його з грецьким Паном. Фавн — добрий, милостивий бог. В образі Фавна давні італійці шанували доброго демона гір, лугів, полів, печер, стад, що посилає родючість полям, тваринам і людям, віщого Бога, давнього царя Лаціума і родоначальника багатьох давніх прізвищ, насаджувача первинної культури. При цьому, разом з єдиним особистим божеством, вірували в існування багатьох однорідних і однойменних із ним демонів, в яких були втілені атрибути самого Фавна.
Фавн, як лісовий Бог, живе в гущавині, відокремлених печерах або біля шумлячих джерел, де він передбачає майбутнє, ловить птахів і переслідує німф. З людиною він спілкується або уві сні, або здалека, лякаючи і застерігаючи його лісовими голосами. Він же вселяє так званий «панічний страх» як подорожнім, так іноді під час війни і ворогам. Він бродить в лісах незримим духом: у зв’язку з цим собака, якому приписували здатність бачити духів, був присвячений Фавнові. Являючись людині уві сні, Фавн нерідко мучить його кошмаром: проти цього вживалися особливі корені і мазі, особливо корінь лісового піона. Особливо береглися фавнів жінки, яких Бог переслідував своєю любов’ю.
Особливим заступництвом Фавна користувалися стада: він сприяв їх розмноженню і оберігав їх від вовків. У цьому сенсі він називався Lupercus — ім’ям, з яким пов’язана і назва свята Lupercalia, що справлялося в Римі на честь Фавна. Окрім Луперкалій, на честь Фавна було встановлено два свята: весняні Фавналії, що доводилися на 13 лютого, і зимові Фавналії, що справлялися 5 грудня. У селах на честь Фавна здійснювалися щомісячно жертвоприношення.
Як віщий бог, Фавн давав свої пророцтва уві сні: в цьому сенсі він називається Fatuus або Fatuelus. Оракули Фавна були приурочені до гаїв. Судячи з опису, який дає Овідій, Нума, бажаючи отримати пророцтва Фавна і заздалегідь очистивши себе стриманістю, вирушає в гай і тут заколює двох овець — одну Фавна, а іншу Бога сну. Потім, двічі окропивши собі голову водою з джерела, і зробивши два вінки з букового листя і помолившись, він лягає на розтягнуті шкури жертовних тварин і вночі уві сні отримує бажане пророцтво. Як Бог пророцтв, Фавн вважався родоначальником пісні, чому і самий розмір прадавніх римських віршів мав назву Сатурнові або Фавнові.
У Лації Фавн шанувався, як цар аборигинов, онук Сатурну, син Піку, батько Латина (від німфи Маріки), також батько Тарквита і Акида.
Інші автори називають Фавна або нащадком Марса, який прийняв аркадцев Евандра і виділив їм землю для поселення, або сином Ареса, який видав свою дочку Лавінію заміж за Енея.
На старовину культу Фавна вказує той факт, що місцями цього культу були не стільки храми, скільки поля, печери і гаї. Фавн шанувався в образі не ідолів, а тотемів рослинного і тваринного царства.
Антропоморфічні зображення Фавна належать пізнішому часу і запозичені у греків: Фавн представляється або в образі Пана, або в образі Сілена або Марсія. Згідно Діодору, його називали також Гермесом. Окрім луперкальського святилища, в Римі існували два храми Фавна: один на Авентині, інший на острові Тибр.

Міфологія Давньої ГреціїФавн із сопілкою
(Орест Кипренський, 1820)

Міфологія Давньої ГреціїДіана, її німфи і фавни
(Пітер Пауль Рубенс, 1638—1640)

Міфологія Давньої ГреціїП’яний Вакх із Фавном і Сатиром
(Пітер Пауль Рубенс)

Повернутися на сторінку «Міфологія у мистецтві»

Римський бог Фавн — добрий, милостивий бог

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Піфон — жахливий змій, породження Геї і Тартар. Піфон спустошував околиці Дельф і вартував древньо прорицалище Геї і Феміди в Дельфах. Аполлон, вбивши Піфона, заснував на місці древнього прорицалища храм і заснував Піфійські ігри.

Плеяди — сім доньок Титана Атланта і Океаніди Плейони. Найбільш яскраві з них носять імена Атлантид, подруг Артеміди: Алкіона, Келено, Майя, Меропа, Стеропа, Тайгета, Електра.

Поліфем — син Посейдона і морської Німфи Тооси. Одноокий велетень-Циклоп жив на Сицилії. Відомий міф про любов Поліфема до Німфи Галатеї, а також міф про пригоди супутників Одіссея в гостях в Поліфема.

ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ?

Вважалася Богинею, що дає життя всьому, що існує (за грецькою міфологією) — дізнатися

Божество однойменної річки у царстві мертвих, уособлення первісного жаху і мороку (за грецькою міфологією) — дізнатися

Божество світла, спочатку, власне «полудень», «початок кінця дня» і навіть «світло, що вже згасло» (за грецькою міфологією) — дізнатися

Богиня правосуддя (за римською міфологією) — дізнатися