Фаетон. Міфологія Давньої Греції

Фаетон. Міфологія Давньої Греції

Фаетон (за грецькою міфологією) — епітет Геліоса, у пізніших античних авторів також син Геліоса і Океаніди Клімени (Овідій), або Кефала і Богині зорі Еос, брат Геліад (Гесіод). За оповіддю, поетично розробленою давніми письменниками (Еврипід; Аполлоній Родоський), Фаетон, бажаючи довести своє походження від Геліоса, звернувся за посередництва Клімени до батька з проханням надати йому на один день керування сонячною колісницею. Геліос, пов’язаний клятвою, яку він дав, — виконати прохання сина — надав йому заповітну колісницю, але хлопець не зумів впоратися із безсмертними кіньми і не знаючи дороги заблукав, внаслідок чого всесвіт трохи був охоплений пожежею.
Передбачаючи лихо, Зевс ударом блискавки вразив безрозсудного сміливця. Коні розбіглися, їх потім зловили Еринії, а уламки колісниці впали на землю у вигляді метеоритів. Клімена знайшла тіло сина на березі ріки Ерідан. Сестри Фаетона так невтішно плакали на могилі брата, що Зевс не витримав і перетворив їх на тополі, а їх сльози стали янтарем. Слід, залишений на зоряному небозводі вогненною колісницею під управлінням Фаетона, став називатися Чумацьким шляхом (Овідій).
У античному мистецтві (на монетах, у вазописи, саркофагах, гемах, рельєфах) найчастіше зустрічається сцена падіння Фаетона. До міфу про безрозсудного сина Бога Геліоса зверталися Леонардо да Вінчі, Мікеланджело, Джуліо Романо, Якопо Тінторетто, Пітер Пауль Рубенс, Нікола Пуссен та інші живописці.

Міфологія Давньої ГреціїФаетон (Гюстав Моро, 1878)

Міфологія Давньої ГреціїПадіння Фаетона (Джорджо де Кірико)

Міфологія Давньої ГреціїПадіння Фаетона
(Пітер Пауль Рубенс, 1604—1605)

Повернутися на сторінку «Міфологія у мистецтві»

Фаетон. Міфологія Давньої Греції

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

ГіадиНімфи, вважалися доньками Атланта і Океаніди Ефри, або Плейони. Коли їх брат, Гіант, загинув на полюванні, п’ять з них позбавили себе з горя життя і були обернені богами на зірки, під ім’ям Гіад.

Гіппогриф — міфічна істота, що є поєднанням коня і грифона. Казковий крилатий напівкінь-напівлев старогрецьких міфів.

Гіганти — дикі, велетенські і родинні богам істоти. Є 150 божествами, синами Геї-Землі, яка була запліднена краплями крові, що впали з відрізаних статевих органів Урану.


ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ?

В римській міфології Богиня мудрості, мистецтва, війни і міст, покровителька ремісниківдізнатися

В грецькій міфотворчості Богиня пам’ятідізнатися

Богині долі, природної необхідності, вічних і непорушних світових законів (за грецькою міфологією) — дізнатися

Божество лихослів’я, буркотливості, кепкування і осуду (за грецькою міфологією) — дізнатися