Європа. Міфологія Давньої Греції

Європа. Міфологія Давньої Греції

Європа (за грецькою міфологією) — давньогрецьке божество землеробства, донька Агенора, царя Фінікії Ханаана і Телефасси, сестра Кадма. За Гомером («Іліада»), Європа була донькою червоного сонячного божества Фініка. Зевс, що закохався у Європу, викрав її, чи перетворившись сам на білосніжного бика з маленькими перловими ріжками (Аполлодор), чи пославши за нею бика, якого із вдячності перетворив згодом на сузір’я Тельця (Ератосфен). На спині цього чарівного білого бика Європа перепливла море і потрапила на Крит, де Зевс поділив з нею ложе, після чого вона народила синів Міноса, Сарпедона і Радаманта (Аполлодор). Згодом вона стала дружиною бездітного царя Криту Астерія («зоряного»), що усиновив і виховав її дітей від Зевса. При розлученні Зевс подарував своїй коханій чарівного пса Лайлапа. А царю Астерію Зевс подарував могутнього мідного пелікана Талоса, який повинен був охороняти Крит, тричі на день обходячи острів. А на піднебесся помістив сузір’я Тільця, як нагадування Європі про його велику любов до неї.
З міфом про Європу пов’язана історія її брата Кадма, що відправився на розшуки сестри і влаштувався у Фівах (Аполлодор; Гігін). Матір’ю великих царів і суддів, дружиною олімпійського Зевса Європа виступає в героїчній міфології, проте це відвічно хтонічне божество. Її ім’я означає «широкоока» (епітет місяця). Вона є корелятом давнього Зевса Евріопа («широкоокого»), висхідного до догрецьких культів Північної Греції і Малої Азії. Близька Європа до хтонічного Зевса Додонського, від шлюбу з яким у неї народився син Додон — заступник святилища Додони (Стефан Візантійський). B Беотії дружиною Зевса вважалась Деметра-Європа, а її сином Трофоній — хтонічний демон (Павсаній). В Павсанія також є згадка, що сином Зевса і Європи вважався Карн. Європу зближували з хтонічними Богинями, інколи ототожнювали з ними. Так, наприклад, в Сідоні, Європа не відрізнялася від Богинь Селени і Астарти. Вона наділена рослинними і тваринними функціями, її образ об’єднує весь космос (включаючи піднебесся, землю і підземний світ); ототожнювалась з Місяцем (Гомерівські гімни). Міф про Європу, поза сумнівом, носить слід східного зооморфізму, подібно до споріднених з ним оповідей про Кадма і Мінотавра. Окрім Криту, Європа почиталась у Фівах як тубільне божество. Геродот раціоналізував оповідь про Європу і вважав її царською донькою Фінікії, вкрадену купцями Криту.
Збереглися пам’ятники античного мистецтва, присвячені сюжету викрадання Європи (твори грецької пластики і вазописи, римські мозаїки, фрески в Помпеях). У європейському мистецтві цей сюжет використовували спочатку в середньовічній книжковій мініатюрі (головним чином в ілюстраціях до Овідія), в епоху Відродження — у живописі і пластиці і залишався популярним аж до середини 18 століття. Серед творів пластики епохи Відродження відомий знаменитий рельєф італійського архітектора і скульптора 15 століття Антоніо Франческо Аверліно, на прізвисько Філареті, на бронзових дверях собору святого Петра у Римі.

Міфологія Давньої ГреціїВикрадення Європи (Якоб Йорданс, 1643)

Міфологія Давньої ГреціїВикрадення Європи (Пітер Пауль Рубенс, 1630)

Міфологія Давньої ГреціїВикрадення Європи (Джованні Баттіста Піранезі)

Повернутися на сторінку «Міфологія у мистецтві»

Європа. Міфологія Давньої Греції

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Фаетон — син Геліоса і Океаніди Клімени, звернувся до батька з проханням надати йому на один день керування сонячною колісницею. Але слабкий хлопець не впорався з безсмертними кіньми, внаслідок чого всесвіт трохи був охоплений пожежею.

Фороней — засновник Аргосської держави, син річкового бога Інаха і Гамадріади Мелії. Він шанувався як національний Герой.

Фрасімед — син пілосського царя Нестора, який прибув разом з батьком і братом Антілохом під Іліон. Він командував п’ятнадцятьма кораблями і брав участь в багатьох битвах.


ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ?

Божество безумства, породження Никти (Богині Ночі) з крові Урану (за грецькою міфологією) — дізнатися

Богиня підземного світу, персоніфікація безумства, яка насилається на людей, що переступили встановлені закони і звичаї (за грецькою міфологією) — дізнатися

В римській міфології бог війни, прадавнє божество Риму, яке входило в тріаду богів, що спочатку очолювали римський пантеон — дізнатися

В римській міфології Бог торгівлі, прибутку і збагачення, заступник мандрівниківдізнатися