Елен. Міфологія Давньої Греції

Елен. Міфологія Давньої Греції

Елен (за грецькою міфологією) — син Пріама і Гекуби, брат-близнюк Кассандри, що володів даром пророцтва. За одним із варіантів міфу, Елен і Кассандра отримали дар пророцтва від змій храму Аполлона на Троянській рівнині. Одного дня під час свята діти заснули в куточку храму Аполлона, а дорослі забули про них. Коли Гекуба схопилася про дітей, вона повернулась до храму і побачила, що священні змії лижуть вуха Елена і Кассандри. Мати в жаху закричала і змії сховались в купі лаврових гілок. З цієї миті Елен і Кассандра стали володіти даром пророцтва. Елен намагався відрадити Паріса від подорожі за Єленою Прекрасною, оскільки передбачав, які лиха принесе це Трої. Елен не раз давав своєму братові Гектору розумні поради, яким той охоче слідував (Гомер, «Іліада»). Він був також хоробрим воїном і мужньо бився за рідну Трою.
Після смерті Паріса між Еленом і його молодшим братом Деїфобом розгорілась суперечка за руку Єлени. Перемогу отримав Деїфоб, і розгніваний Елен віддалився на гору Іда, де потрапив в полон до Одіссея. Той змусив Елен відкрити ахейцям умови, за яких вони зможуть завоювати Трою (за іншим варіантом міфу, Елен сам перейшов до грецького табору, бажаючи помститись Деїфобу). Серед названих умов Еленом найчастіше згадують: захват ахейцями священної дерев’яної статуї Афіни (Палладіона), що знаходилась в її троянському храмі; доставка в табір греків мощів Героя-предка Пелопа, а також участь в Троянській війні Філоктета із луком, дарованим його батьку Гераклом (Софокл; Аполлодор). Після взяття Трої Елен, що здружився з Неоптолемом, порадив йому повертатись на батьківщину по суші, завдяки чому Неоптолем і сам Елен уникнули загибелі під час страшної морської бурі, що обрушилася на острів Евбея на ахейське військо. По заповіту Неоптолема, Елен отримав в дружини Андромаху, яка народила йому сина Кестеріна, і царював з нею в Епірі до кінця свого життя (Еврипід; Павсаній).

Елен. Міфологія Давньої Греції

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Трофоній — первинне хтонічне божество, тотожне із Зевсом Підземним. За поширеним віруванням, Трофоній був сином Аполлона або Зевса, братом Агамеда, вихованцем богині землі — Деметри.

Фаетон — син Геліоса і Океаніди Клімени, звернувся до батька з проханням надати йому на один день керування сонячною колісницею. Але слабкий хлопець не впорався з безсмертними кіньми, внаслідок чого всесвіт трохи був охоплений пожежею.

Фороней — засновник Аргосської держави, син річкового бога Інаха і Гамадріади Мелії. Він шанувався як національний Герой.


ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ?

Богиня ранішньої зорі. Давні греки іменували її рум’яною зорею, рожевоперстою богинею Еос (за римською міфологією) — дізнатися

Бог царства мертвих, а також само царство (за грецькою міфологією) — дізнатися

Бог-стріловержець, Бог передбачень і оракулів, світлоносний заступник мистецтв (за грецькою міфологією) — дізнатися

Бог війни, син Зевса і Гери (за грецькою міфологією) — дізнатися