Евтерпа. Міфологія Давньої Греції

Евтерпа. Міфологія Давньої Греції

Евтерпа (за грецькою міфологією) — Муза поетики і музики, донька Зевса і Титаніди Мнемозіни, покровителька ліричної поезії (Гесіод). Евтерпа з грецької мови перекладається — «та, що розважає». Евтерпа у античному мистецтві зображували з подвійною флейтою. Від союзу Евтерпи і річкового Бога Стрімона народився Рес (Аполлодор).
Лірична поезія відтворює суб’єктивне особисте відчуття або настрій автора. Початок ліричної поезії має у простій пісні, у небагатьох словах, що безпосередньо виражає настрій співця. Первісна лірична поезія не лише співалася, але у більшості випадків пов’язана з танцем і мімікою. Мала вона і елементи розповіді. Цей змішаний рід поезії має назву лірико-епічна і драматична кантилена. Виокремившись у особливі роди поезії — епос і драму — ці елементи залишаються до певної міри властивими ліричній поезії. У її склад входять зображення природи, мала розповідь від імені автора або передбачуваного автора, опис якої-небудь сцени, місця дії і тому подібне.
У Давній Греції існували усі найголовніші види народної ліричної поезії: оди, молитовні гімни і танцювальні пісні хороводів, кохання, весільні, застільні і обрядові. Але простежити її прадавній період дуже важко внаслідок зв’язку його з міфологічними відданнями. Прадавні види грецької ліричної елегії і ямбу пов’язані з ім’ям фрігійського поета-музиканта Олімпу. Елегії політичного характеру вперше вигадував Каллін, родом з малоазійської Іонії в VII столітті до нашої ери. Після нього відомі поети: Тіртей в Аттиці, Архілох в Паросі, Мімнерм в Смірні. У перший період грецької лірики вона співалася під акомпанемент флейти. Згодом на Лесбосі з’являється удосконалена струнна гітара, приписувана Терпандру. До лесбійської, або еолійської, школі належав і Алкей, що вигадував хорові політичні пісні, гімни Богам, а також пісні, присвячені вину і коханню. Сучасницею і співвітчизницею Алкея була відома поетеса античного світу Сафо, яка окрім любовних пісень вигадувала гіменеї, тобто весільні пісні, і епіталами.

Евтерпа. Міфологія Давньої Греції

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Грифон — напіворел-напівлев, з довгим зміїним хвостом. Образ грифона об’єднує символіку орла (швидкість) і лева (сила, відвага). Поєднання двох найголовніших сонячних тварин вказує на загальний сприятливий характер істоти — грифон втілює Сонце, силу, пильність, відплату.

Дріади — божества дерев, мешканки лісів і гаїв. За віруваннями греків, Дріади — доньки Зевса і дерев, жили і вмирали разом з деревом.

Емпуса — демонічна істота з ослячими ногами, чудовисько з оточення Гекати, що нагадує багатьма рисами вампіра, що висмоктує ночами кров у сплячої людини.


ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ?

Ніка (Ніке) — грецька Богиня перемоги. У римській міфології їй відповідає… дізнатися

Пан — грецький Бог лісів, мисливців і пастухів, усієї природи. У римській міфології йому відповідає… дізнатися

Персефона — грецька Богиня родючості і царства мертвих. У римській міфології їй відповідає… дізнатися

Посейдон — грецький Бог морів. У римській міфології йому відповідає… дізнатися