Евмен. Міфологія Давньої Греції

Евмен. Міфологія Давньої Греції

Евмен з Кардії (у давнину) — секретар Філіппа Македонського і Александра Великого. Евмен (363—316 років до нашої ери) був розумною людиною і вірною царському будинку, але корінні македонянці його не любили, як грека і скупу людину. Під час великого весілля 324 року у Сузах Олександр одружив Евмена на Артоніді (донька Артабаза — один із найзнатніших персів). Ще більшого значення набув Евмен по смерті Олександра, коли у ньому відкрився талант полководця. Він із самого початку став на сторону Пердікки. За першим розподілом сатрапій Евмену дістались Каппадокія, Пафлагонія і сусідні землі, які ще потрібна було завоювати. Незабаром після цього Пердікка пішов війною проти Птолемея, Евмен же повинен був прикривати його тил і не допустити в Азію Антіпатра і Кратера, що були в союзі з Птолемеєм. Кратер загинув в Каппадокії під час битви з Евменом. Але у той же час і Пердікка був вбитий в Єгипті своїми воїнами. Військо македонське, обожнюючи Кратера, під впливом Антіпатра оголосило Евмена зрадником. Антігону було доручено воювати проти Евмена. Евмен якого тіснили з усіх боків, показав всю силу свого таланту і характеру. По смерті Антіпатра в 318 році, Антігон марно намагався привернути на свій бік Евмена, що залишався і натепер вірним царському будинку і зміцнився в Кілікії. Селевк і Піфон, сатрапи Вавилонії і Мідії, уклали союз з Антігоном, який внаслідок зради військ Евмена захопив його в полон і стратив. Плутарх і Корнелій Hепот присвятили Евмену особливі біографії.

Евмен I (у давнину) — цар пергамський (263—241 роки до нашої ери). Він розширив межі свого царства, переміг Антіоха I Сотера при Сардах, протегував мистецтвам і наукам.

Евмен II (у давнину) — цар пергамський (197—159 років до нашої ери), син Аттала I, що був протягом більшої частини свого царювання у дружніх стосунках із римлянами. Він допомагав їм проти спартанського тирана Набіда і проти Антіоха Великого, за що і був нагороджений значними територіями в Малій Азії і Херсонесом Фракійським в 189 році. Слід за тим він зазнав поразки у війні проти Прусія Віфінського, якому допомагав порадами Аннібал, і був врятований лише завдяки втручанню Риму. За допомогою Риму йому вдалось здолати і Фарнака Понтійського, що призвело до його сварки з родосцями у 172 році до нашої ери, які скаржились згодом на Евмена II в Римі. Евмен із цього приводу особисто з’явився у Рим і був прийнятий з великою пошаною. У війні Риму з Персеєм, сином Філіппа III Македонського, він стояв спочатку на стороні римлян, але згодом мав стосунки з Персеєм. Римляни, зі свого боку, дозволили всім, хто вважав себе ображеним, подавати на нього скарги до Риму, а йому самому заборонили з’являтися туди для захисту. Незабаром після цього Евмен II помер. Серед усіх царів цієї епохи Евмен II мав чудові дружні взаємини із братами. Пергам за нього процвітав. Знамениту бібліотеку, початок якої поклав його батько, Евмен збільшив настільки, що деякими визнається як її засновник. При його дворі жили знамениті граматики (Кратіт — глава так званої пергамської школи граматик та ін.), лікарі Аполоній і Стратій, поет Мусей, історик Менандр і інші учені. До його ж царювання відноситься епоха найвищого розквіту пергамської школи скульптури (знаменитий вівтар, фрізи якого змальовують Гігантомахію і оповідь про Телефа, знаходяться в берлінському музеї).

Евмен. Міфологія Давньої Греції

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Медея — чарівниця, донька колхідського царя Еата і Океаніди Ідії, онучка Геліоса. Медеї приписували здібності оживляти мертвих і літати по повітрю на колісниці з крилатими кіньми або драконами.

Мелеагр — Герой Етолії, син Калідонського царя Ойнея і Алфеї, чоловік Клеопатри. Учасник Походу аргонавтів. Найбільшу славу Мелеагру принесла участь в Калідонському полюванні.

Мемнон — цар Ефіопії, союзник Трої в Троянській війні. Син богині зорі Еос і брата Пріама Тифона. Після загибелі Гектора Мемнон в зброї, що зробив Гефест, прийшов на допомогу Пріаму і воїнам Трої.


ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ?

Грізна повелителька тіней, що володарює над душами померлих і над чудовиськами пекла, слухає разом з Аїдом прокльони людей і виконує їх (за грецькою міфологією) — дізнатися

Богиня переконання в сенсі схилення на яку-небудь справу (за грецькою міфологією) — дізнатися

Володар морів (за грецькою міфологією) — дізнатися