Ефір. Міфологія Давньої Греції

Ефір. Міфологія Давньої Греції

Ефір (за грецькою і римською міфологією) — у різний час мав найрізноманітніші значення. У давніх філософів Ефір найчастіше фігурував як одна із так званих стихій або елементів. Так, у міфологічному уявленні Гесіода в «Теогонії» Ефір є однією із п’яти божих субстанцій, з яких складається все матеріальне. Для піфагорійців Ефір був однією із складових частин повітря, води і душі. Причому остання була уривком світового Ефіру. Пізніше Ефір отримував сенс чогось то матеріального, то нематеріального, такого, що є причиною руху. Іонійський філософ Анаксагор, наприклад, як повідомляє Арістотель, називав Ефіром силу, що діє у вищих областях світу. Сам Арістотель вважав Ефір деяким божим безсмертним тілом, яке отримало своє ім’я внаслідок свого вічного руху.
Судячи по апокрифічному вигадуванню Арістотеля «De Mundo», александрійська школа так розуміла його вчення: «єство піднебіння і зірок ми називаємо ефіром… великий, вічний круговий рух; це — стихія, чиста і божа». Так само і у стоїків Ефір був однією із стихій, «вищим вогнем». Теорія Лукреція мала певніші обґрунтування, для якого Ефір є матерія, але тонша, ніж інші її види, матерія атомістичної будови. Безперервний перебіг Ефіру є причиною руху небесних тіл. Той же Ефір, але вже цього разу без імені (nominis expers), входить, по Лукрецію, до складу душі, як один із матеріальних елементів, але тоншого і рухливішого, ніж повітря.

Ефір. Міфологія Давньої Греції

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Грифон — напіворел-напівлев, з довгим зміїним хвостом. Образ грифона об’єднує символіку орла (швидкість) і лева (сила, відвага). Поєднання двох найголовніших сонячних тварин вказує на загальний сприятливий характер істоти — грифон втілює Сонце, силу, пильність, відплату.

Дріади — божества дерев, мешканки лісів і гаїв. За віруваннями греків, Дріади — доньки Зевса і дерев, жили і вмирали разом з деревом.

Емпуса — демонічна істота з ослячими ногами, чудовисько з оточення Гекати, що нагадує багатьма рисами вампіра, що висмоктує ночами кров у сплячої людини.


ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ?

Гея — грецька Богиня землі. У римській міфології їй відповідає… дізнатися

Деметра — грецька Богиня полів і родючості. У римській міфології їй відповідає… дізнатися

Діоніс (Вакх) — грецький Бог виноградарства і виноробства. У римській міфології йому відповідає… дізнатися

Зевс — грецький верховний Бог. У римській міфології йому відповідає… дізнатися