Ерехтейон. Міфологія Давньої Греції

Ерехтейон. Міфологія Давньої Греції

Ерехтейон (храм Ерехтея) — чудовий витвір старогрецької архітектури, залишки якого збереглися в Афінах. Ерехтейон був одним із головних святилищ на акропольскій горі, на північ від Парфенону. Ерехтейон був збудований на тому самому місці, де, по віруванням греків, відбулась суперечка між Афіною і Посейдоном із-за володіння Аттикою. У ньому знаходились оливкове дерево, вирощене Афіною, і ключ солоної води, Посейдона. У ньому зберігалися й інші святині, що шануються афінянами: дерев’яний Палладіон Афіни, що ніби то впав з піднебіння, статуя Гермеса, принесена до Афін Кекропом, слід на скелі від тризубця, яким Посейдон здобув з неї воду, світильник Каллімаха, що горів незгасаючи, незважаючи на те, що масло наливалося лише одного дня у рік, залишки труни Ерехтея та інших Героїв Аттики, трофеї, здобуті на війні, і тому подібне.
Ерехтейон замінив собою давній храм, зруйнований персами при їх навалі, що знаходився на тому самому місці. Спорудження нового храму було розпочато при Периклі і продовжувалася з перервами, ймовірно, до 407 року до нашої ери. Оскільки Ерехтейон стояв на нерівному ґрунті і був, власне кажучи, не одним храмом, а сукупністю декількох святилищ, то його план мав значний відступ від звичайного розташування грецьких храмів. Він не мав зовнішньої колонади, але був прикрашений з трьох сторін окремими портиками.
Уламки фриза Ерехтейона, сюжетом якого був, вочевидь, міф про Ерехтея і Кекропідів, зберігаються в акропольському музеї і свідчать про те, що скульптурні прикраси Ерехтейона були чудові. Храм Еріхтея відрізнявся великою жвавістю і тонкістю обробки і його ефектність збільшувалася темним фоном елевсінського мармуру, на якому були фігури, створені з білого Паросського мармуру. У архітектурному відношенні усі частини Ерехтейона повинні були чарувати глядача чистою красою своїх форм, гармонійністю пропорцій і тонкою обробкою деталей. Жодне із створень старогрецької архітектури не було таке вільне і мальовниче по розташуванню, так граціозно і витончено, як це зразкове спорудження аттично-іонічного стилю. До XVII століття Ерехтейон мав ще досить збережений вигляд. Але венеціанці в 1687 році при облозі Афін, сильно пошкодили цей прадавній храм Еріхтея.

Ерехтейон. Міфологія Давньої Греції

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Аполлон — Бог-стріловержець, Бог передбачень і оракулів, світлоносний заступник мистецтв. Син Зевса і Лети (Латони), заступник поезії, музики і співу, також заступник стад.

Арес — Бог війни, син Зевса і Гери. У ранніх міфах народження Ареса сталося без участі батька від дотику Гери до чарівної квітки. У пізніших міфах Арес виступав як син Зевса.

Артеміда — Богиня полювання. Донька Зевса і Лети, сестра Аполлона. Вона дає світло і життя, вона богиня пологів і богиня-годувальниця; супроводжувана лісовими Німфами, полює по лісах і горах, охороняє стада і дичину. Вона ніколи не підкорялася силі коханя, і, як Аполлон, не знає шлюбу. У римській міфології їй відповідає Діана.

Асклепій (за грецькою міфологією) — Бог лікування, син Аполлона і Німфи Короніди (за іншою версією — Арсіної, доньки Левкіппа), яку Аполлон вбив за зраду.

Афіна — Богиня розуму, війни, наук і мистецтв. Донька Зевса, що не мала матері. Гефест розітнув сокирою голову Зевса, і з голови вискочила Афіна у повному озброєнні. Вона є уособленням розсудливості Зевса. У римській міфології їй відповідає Мінерва.


ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ?

Володар морів (за грецькою міфологією) — дізнатися

Бог багатства і достатку (за грецькою міфологією) — дізнатися

Вважалася Богинею, що дає життя всьому, що існує (за грецькою міфологією) — дізнатися

Божество однойменної річки у царстві мертвих, уособлення первісного жаху і мороку (за грецькою міфологією) — дізнатися