Ендіміон. Міфологія Давньої Греції

Ендіміон. Міфологія Давньої Греції

Ендіміон (за грецькою міфологією) — знаменитий своєю красою хлопець, син Аетлія і Німфи Каліки, доньки Еола. Ендіміон заселив фессалійськими еолійцями Еліду і став її царем, а згодом приєднав до свого царства Олімпію, вигнавши її царя крітянина Клімена. Дружина Ендіміона, яку звали Гіперіппа або Іфіанасса, народила йому чотирьох синів, у тому числі Епея і Етола. Питання про спадкоємця престолу він вирішив, змусивши синів змагатися в бігу, в якому переміг Епей.
Ендіміон, взятий на піднебіння Зевсом, запалав любов’ю до його дружини Гери, за що Бог-громовержець занурив його у вічний сон в печері карійскої гори Латмос (Аполлоній Родоський; Феокрит). За іншою версією, Богиня місяця, Селена, сама приспала Ендіміона, аби поцілувати сплячого красивого хлопця, до якого вона мала сильне кохання (Аполлодор). За третьою версією, Селена прохала Зевса виконати будь-яке бажання Ендіміона, а останній виклопотав собі вічний сон, з безсмертям і юністю. Культ Ендіміона існував в Еліді і на горі Латмос в малоазійській Карії. У одному із латмійських гротів, за місцевою оповіддю, Ендіміона часто відвідувала Селена. Тут же перебував його храм. У Селени від Ендіміона було, за елейською оповіддю, п’ятдесят доньок.
Міф про Ендіміона мав різні пояснення. Ендіміона вважали уособленням сну, що підкрадається, генієм ночі, уособленням смерті. П’ятдесят доньок Ендіміона ототожнювали з п’ятдесятьма місячними місяцями, що складали чотирьохлітній проміжок між Олімпійськими іграми. Пізніше вважали Ендіміона першим метеорологом, що вивчав протягом тридцяти років зміни місяця (Селени), що у міфах позначається тридцятирічною любов’ю Ендіміона до Селени. Вираз «сон Ендіміона» увійшло до приказки, як синоніма довгого сну. В Олімпії в Еліді показували його гробницю (Павсаній).

Ендіміон. Міфологія Давньої Греції

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Агамемнон — один із найголовніших Героїв старогрецького національного епосу, син мікенського царя Атрея і Аеропи, ватажок грецького війська під час Троянської війни.

Амфітріон — син тиринфського царя Алкея і доньки Пелопа Астідамії, онук Персея. Амфітріон брав участь у війні проти тих телебоїв, що мешкали на острові Тафос, яку вів його дядько мікенський цар Електріон.

Андромеда — донька Кассіопеї і ефіопського царя Кефея, кохана Персея. Після смерті Персея і Андромеди богиня Афіна перетворила подружжя на сузір’я.


ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ?

Теллус — римська Богиня землі. У грецькій міфології їй відповідає… дізнатися

Церера — римська Богиня полів і родючості. У грецькій міфології їй відповідає… дізнатися

Бахус, Либер — римський Бог виноградарства і виноробства. У грецькій міфології йому відповідає … дізнатися

Юпітер — римський верховний Бог. У грецькій міфології йому відповідає … дізнатися